Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Historický počin.“ Proočkovat svět proti covidu bude vyžadovat nezměrné úsilí

Ilustrační foto: Pan American Health Organization, Flickr CC BY-ND 2.0
Ilustrační foto: Pan American Health Organization, Flickr CC BY-ND 2.0

Po dlouhých měsících se konečně zdá, že se blíží začátek konce koronavirové pandemie. K Velké Británii se v očkování tento týden přidala také Kanada a Spojené státy. Svou vakcínou očkuje i Rusko. K úspěchu ale bude zapotřebí obrovská mobilizace výrobních i dopravních kapacit.

Severní Dakota patří k americkým státům, které koronavirus zasáhl nejvíce. Stát má jedny z nejvyšších výskytů potvrzených případů na obyvatele v zemi. V mnohých menších městech už se vyčerpaly kapacity nemocnic. Lidé tam méně dodržují nošení roušek a udržování vzdálenosti.

Zdravotníci ve Fargu na přelomu týdne netrpělivě čekali na dodávku vakcín, vypráví reportér listu New York Times.

Aby mohly nemocnice vakcínou očkovat, musejí mít speciální mrazák schopný udržovat potřebnou teplotu. Při otevírání zásilky s vakcínou si přitom zdravotníci musejí dávat pozor, aby látku nepoškodili.

Napřed museli zkontrolovat, jestli senzor neukazuje, že byla porušena potřebná teplota. Následně dali vakcíny do mrazáku. Na celý proces měli přesně pět minut, aby se vakcína neohřála nad povolenou teplotu.

„Zdravotníci si fotili box s vakcínou a potom i sami sebe s vakcínami,“ popisoval reportér New York Times. Z popisu je jasné, že si přítomní uvědomovali, že jde o jeden z nejdůležitějších momentů nejen letošního roku.

Aby ale mohli zdravotníci po celém světě dojít až k tomuto kroku, musejí vakcíny napřed projít složitým dopravním řetězcem.

„Historická operace“

Klíčovým problémem celého procesu je teplota. Vakcína společností Pfizer a BioNTech se totiž musí skladovat při minus 70 stupních Celsia, aby se neporušily její vlastnosti.

To komplikuje její užití v zemích, kde není dostatek chladicích boxů nebo je nedostatečná lékařská péče.

Výrobce proto vyvinul důmyslný způsob přepravy, který má zajistit, že se po cestě znehodnotí minimum dávek. Vakcíny se převážejí ve

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější