Deník N

Nový reaktor v Dukovanech je zatím ve hvězdách. U Kolína však už kvůli němu chystají širší silnici

Přibudou v Dukovanech další čtyři chladicí věže? Foto: Jiří Sedláček, Wikimedia Commons
Přibudou v Dukovanech další čtyři chladicí věže? Foto: Jiří Sedláček, Wikimedia Commons

Ačkoliv vláda ještě neschválila, zda bude pokračovat s výstavbou nových jaderných reaktorů, v krajích už začaly první přípravy. Na papíře existují nové silnice, které mají unést rozměrný náklad, jenž bude k případné výstavbě potřeba.

Podle stále platného Národního akčního plánu, který v roce 2015 schválila vláda, je pro Českou republiku klíčové, aby se do roku 2037 uskutečnila výstavba jaderného bloku v Dukovanech a proběhlo jeho spuštění. Konečné rozhodnutí, zda se tak skutečně stane, nebo zvítězí jiná z možných variant, vláda stále odkládá. Není tak vůbec jasné, že se Dukovany vůbec dostaví. Další možností je třeba prodloužení jejich životnosti.

Pokud se stavět bude, akční plán řeší i to, kudy se poveze materiál na výstavbu reaktoru. Ten by měl dorazit po Labi do přístaviště v Týnci nad Labem, které leží zhruba 11 kilometrů východně od Kolína, odkud by náročná logistická operace měla pokračovat po silnicích až do Dukovan, které jsou zhruba 150 kilometrů daleko.

A zde právě vystává problém. Část trasy, po které mají jezdit kamiony s materiálem, zatím neexistuje.

Vláda Bohuslava Sobotky v říjnu předloňského roku zadala krajům, ať se na putování těžkých kamionů přichystají. Středočeská Krajská správa a údržba silnic proto už začala s přípravami. V systému EIA oznámila záměr vybudovat a rekonstruovat silnice. Jde zatím o 

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější