Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Víra v komunismus měla na naši rodinu katastrofální dopad, vzpomíná dcera Lenky Reinerové

Anna Fodorova. Foto: Jan Mladovský
Anna Fodorova. Foto: Jan Mladovský

V Londýně žijící psychoterapeutka Anna Fodorová napsala knihu, jejíž ústřední postavou je autorčina matka – již zesnulá „poslední pražská německy píšící spisovatelka“ Lenka Reinerová. Kniha nazvaná prostě Lenka vyšla v nakladatelství Labyrint.

Nakladatel sice vaši knihu vydává za prózu, ale přiznám se, že já jsem Lenku nedokázal číst jinak než jako vzpomínkový portrét Lenky Reinerové, napsaný s někdy až bolestnou otevřeností. Jak ve vás uzrálo rozhodnutí jít takříkajíc s kůží na trh a do jaké míry se tedy jedná o fikci?

Mým záměrem nebylo napsat vzpomínkový portrét své matky. Chtěla jsem psát o posledním roce jejího života, o postupném odcházení blízkého člověka. Ale jak rukopis rostl, stával se spíš svědectvím o komplikovaném vztahu mezi rodičem a dítětem, matkou a dcerou. A jelikož ze své praxe psychoterapeutky dobře vím, že každý z nás má více či méně složitý vztah se svými rodiči, vztah, s nímž se často bolestně potýkáme, ale který nás zároveň formoval, doufala jsem, že toto téma může oslovit v podstatě jakéhokoliv čtenáře. Knihu jsem vědomě komponovala jako pásmo přítomného, časově vymezeného vyprávění, prokládaného různými intimními vzpomínkami a rovněž úvahami o tom, jak historická traumata ovlivnila naše osobní vztahy – a v tomto ohledu pro mne pojmy jako fikce a realita ztrácely význam.

Vaše matka zemřela v roce 2008. Kdy jste začala pracovat na knize a v jakém jazyce jste ji vlastně psala? České vydání Lenky je podle všeho vůbec prvním.

Na rukopisu jsem začala pracovat průběžně, zatímco se vylíčené události kolem mé matky odvíjely, tedy v létě 2007. Moje matka se mě coby spisovatelka občas v žertu ptala, jestli si dělám poznámky, a já jsem vždy přikývla. Dělala jsem to intuitivně, ale systematicky, psala jsem v angličtině, tedy v řeči, ve které žiji a v níž jsem začala už před dlouhými lety psát. Čeština je sice můj mateřský jazyk (tedy téměř, protože jazykem mého dětství byla srbština), ale já jsem dosud česky nikdy nic nenapsala.

Když jsem se loni rozhodla o matce napsat knížku, začala jsem

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Literatura

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější