Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Místo dárku test na koronavirus. Slováci v Česku řeší, zda si mohou dovolit tisíce korun na cestu domů

Testování. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Testování. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Hranici mezi Českem a Slovenskem čeká tradiční prosincový nápor související s blížícími se vánočními svátky. Současná koronavirová epidemie nicméně jakýkoliv přeshraniční pohyb zkomplikovala, také kvůli povinným testům. Ty znamenají nejen procesní problém, ale pro některé rodiny se jedná také o finanční komplikaci.

Nina Janečková si letos k Vánocům s rodinou přála netradiční dárek – peníze na PCR testy. Šestatřicetiletá Pražanka je potřebuje na to, aby na svátky mohla navštívit příbuzné na rodném Slovensku. Bez negativního výsledku testů nemůže přes hranice tam ani zpátky. Pro rodinu s dvěma malými dětmi to přitom není levná záležitost, zvláště s jedním z dospělých na rodičovské dovolené. Náklady na cestu za rodinou Janečková odhaduje spolu s výdaji na přepravu na více než 12 tisíc korun.

Hranice se Slovenskem se znovu uzavřely 9. listopadu. Všichni cestující se musí na hraničním stanovišti prokázat čerstvým testem na koronavirus. Jinak musí podstoupit izolaci doma nebo v karanténním zařízení. Podmínky platí jak pro Čechy, tak pro Slováky, kteří do země míří.

„Abychom mohli jet,

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější