Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Havlíček to diktátorsky zválcoval.“ Přinášíme detaily z klíčového jednání o konci uhlí

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Foto: ČTK
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Foto: ČTK

Ještě nedávno chtěli někteří členové uhelné komise odsunout stanovení konkrétního roku pro konec uhlí v Česku, který doporučí vládě. Chyběla totiž řada podkladů včetně dopadových analýz. Na poslední chvíli ale podle informací Deníku N změnili názor. Jeden z předsedů komise, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), jim navíc možnost hlasovat pro odložení termínu nedal.

V podkladech komise podle zástupce ekologické organizace Greenpeace Jana Rovenského chybí jakékoliv analýzy dopadů jednotlivých scénářů na zaměstnanost, veřejné rozpočty, regiony nebo klima. Neexistuje také žádný harmonogram útlumu.

„Proto jsem navrhoval, abychom hlasovali o tom, že nebudeme rozhodovat o konci uhlí, dokud ty konkrétní analýzy nebudeme mít,“ řekl Rovenský Deníku N. „Ministr Havlíček ale přes moji opakovanou urgenci to hlasování nepřipustil. Řekl, že si to nepřeje a jako předseda komise nechá hlasovat pouze o jediném návrhu usnesení,“ dodal Rovenský. Havlíček byl podle něj připraven nechat hlasovat i o dalších letech, o kterých se uvažovalo, tedy o roce 2033 a 2043.

Rovenský se kvůli způsobu jednání vicepremiéra rozhodl z komise spolu s Jiřím Koželouhem z Hnutí Duha odejít. „Jedním z důvodů je naprosto šílený proces, jak dnešní rozhodnutí vzniklo. Normálně bych osobně preferoval zůstat a snažit se dnešní hlasování v rámci finálních závěrů komise zvrátit. Ale když jsem viděl, jak to dnes Havlíček diktátorsky zválcoval, pochopil jsem, že tohle je fakt

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější