Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vakcína firmy AstraZeneca má potíže. Testování a předběžné hodnocení výsledků obsahuje vážné chyby

Vakcína od firmy AstraZeneca. Foto: ČTK
Vakcína od firmy AstraZeneca. Foto: ČTK

První dvě vakcíny proti covidu, o nichž máme předběžné zprávy – od firem Pfizer/BioNTech a Moderna – příjemně překvapily svou účinností. Jako třetí oznámila své předběžné výsledky britsko-švédská AstraZeneca a sdělila, že její vakcína má účinnost sedmdesát, ale možná až devadesát procent. To je dost matoucí sdělení. A když se rozšifruje, vyjdou znepokojivé závěry.

„Přišli jsme na to šťastnou náhodou,“ řekl Mene Pangalos (plným jménem a titulem: Sir Menelaos Nicolas Pangalos, výkonný viceprezident pro neonkologický výzkum, ne tedy nějaký tiskový mluvčí) agentuře Reuters.

Na co přišli náhodou? Na snížení první dávky vakcíny o polovinu. U takto očkovaných pacientů dosáhla po druhé injekci, dávkované již normálně, účinnost oněch devadesát procent. Vpíchnutí dvou plných dávek nebylo ani zdaleka tak účinné, vedlo jen k 63% účinnosti. Když to sečtete a přepočítáte počtem těch a oněch pacientů, dostanete sedmdesát procent.

Není to tolik jako účinnost vakcín Pfizer/BioNTech či Moderna, ty přesahují devadesát procent. Ale je to pořád solidní výsledek, zejména když k němu přidáme, že vakcína, kterou AstraZeneca vyvinula ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a jejím komerčním spin-offem Vaccitech, je mnohem levnější než konkurenční a na rozdíl od nich se dá skladovat v obyčejné ledničce.

Nyní je však ohrožena důvěryhodnost vakcíny. Ta pořád může být dobrá nebo špatná; proces jejího klinického testování však až dosud rozhodně špatný byl. Vyskytlo se v něm příliš

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Věda

V tomto okamžiku nejčtenější