Deník N

Petr Zelenka o třetí řadě seriálu Terapie: Karel Roden si nesměl ani založit ruce na prsou

Petr Zelenka při režírování seriálu Terapie. Foto: HBO Europe
Petr Zelenka při režírování seriálu Terapie. Foto: HBO Europe
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Společnost HBO Europe se vrací k oblíbenému a úspěšnému seriálu Terapie třetí, poslední řadou. Bude mít 36 dílů. Petr Zelenka se do třetí řady vrátil jako režisér, scénárista i producent.

Ve vaší autorské filmografii se často opakuje motiv psychických poruch nebo úchylek. Je to něco, co vás přivedlo nebo přitahovalo i k práci na Terapii?

Bylo jasné, že je mi ten seriál souzený, už od začátku, když mě HBO oslovilo s tím, jestli bych se chtěl na první řadě české Terapie podílet. Terapie mi byla velmi blízká jednak minimalistickými vyjadřovacími prostředky, jednak právě svým tématem. Velice jsme si padli do noty i s autorem izraelského originálu Hagaiem Levim, se kterým jsem se později v Izraeli setkal; je to moje krevní skupina. Na Terapii mě mrzí jen to, že jsem ji nevymyslel já. (smích)

Podílel jste se na všech třech řadách tuzemské verze Terapie. Jak se za nimi ohlížíte?

U první řady bylo důležité, že jsme zachovali autenticitu izraelské verze a natočili to zároveň technicky líp než Američani. Ten formát je tak dobře vymyšlený, včetně toho, že je poměrně statický a divadelní, že máte spoustu času udělat to dobře. Hned na začátku jsme si uvědomili, že to může být velmi dobře vypadající, a přitom levná produkce. Z těch východoevropských verzí vypadá ta česká určitě nejlíp.

V americké verzi bylo navíc vidět, jak Gabriel Byrne neustále používá čtecí zařízení, měli příliš malou dekoraci, svícení působilo moc kontrastně…

Velice záhy jsme si taky s Karlem Rodenem v ústřední roli terapeuta Marka Pošty určili základní pravidla, hlavně omezení pohybu, a podle nich jsme se řídili po celé tři řady. U druhé jsem měl jen jednu poměrně nevděčnou, ale nezbytnou dějovou linii, potřeboval jsem se tehdy věnovat hlavně divadlu. Na třetí sezóně jsem se podílel zase hodně:

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

V tomto okamžiku nejčtenější