Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Je nám více líto odchodu Diega, nebo Maradony?

Neapol, Sicílie, 26. listopadu 2020. Foto: ČTK / AP / Alessandra Tarantino
Neapol, Sicílie, 26. listopadu 2020. Foto: ČTK / AP / Alessandra Tarantino

Glosa Petra Fischera: Kdo je nejlepším fotbalistou všech dob? Ta otázka je na první pohled neřešitelná, i když pro mnohé byla dávno rozhodnuta. Pelé, přece. Jenomže Pelé, geniální Brazilec, který třikrát vyhrál mistrovství světa, je dnes pro většinu fanoušků někdo, koho nikdy neviděli hrát, střílet góly, udivovat technikou. Byl prostě málo v televizi, je ikonou, ale ne moderního fotbalu jako spektakulární show.

„Pelé říkával, že jsem nejlepší hráč na světě. A Pelé tomu rozumí,“ vtipkoval ve svém neopakovatelném stylu útočník Manchesteru United a reprezentant Severního Irska George Best, předurčený k tomu být nejlepší už svým jménem. „Pelé good, Maradona better, George Best,“ dodával na upřesnění v jiném veselém bonmotu.

Best byl klasickou hvězdou-rozervancem, rebelem, který propadl alkoholu, v němž dost dlouho spaloval svůj talent. Ani Best však není globální televizní a kulturní hvězdou, patří k oblíbencům menšiny, těch, co milují génie, ne k hrdinům mas. Sám Best do pomyslné soutěže o nejlepší fotbalisty nominoval Erica Cantonu, další rozervaný talent. Jméno Maradona vzal Best na milost snad i pro tu neuhlazenost a nevyrovnanost a pro ikonickou moc, kterou mu propůjčila popkultura globálního televizního věku.

Diego Maradona

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Fotbal

Glosa

Komentáře, Sport

V tomto okamžiku nejčtenější