Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Bez Trumpa očekávají „liberální imperialismus“. Pravicové populisty není přes jejich zklamání radno odepisovat

Maďarský premiér Viktor Orbán v pražském Národním muzeu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Maďarský premiér Viktor Orbán v pražském Národním muzeu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Americký prezident Donald Trump byl pro evropské pravicové populisty nejvýraznějším spojencem. Jeho prohra je mrzí. O porážce populismu se ale mluvit nedá.

Vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách vyvolalo v amerických ulicích oslavy Bidenových příznivců. Radost byla ale znát také na druhé straně Atlantiku.

„Trumpova porážka může být začátkem konce triumfu pravicového populismu také v Evropě. Díky, Joe,“ tweetoval bývalý polský premiér a předseda evropské komise Donald Tusk.

Ale ne všem se ulevilo. Naopak šéfka francouzské strany Národní sdružení (dříve Národní fronta) Marine Le Penová se před dvěma týdny nechala slyšet, že „absolutně neuznává vítězství Joea Bidena“ a že je třeba, aby „justici bylo umožněno rozhodnout“.

Pravicoví populisté přišli v Trumpovi o svého spojence a do jisté míry také o ikonu. Odepisovat je by ale zatím bylo předčasné.

Osamocený Trump

Americká justice, o které Le Penová mluvila, teď shazuje ze stolu jednu Trumpovu žalobu na výsledky voleb za druhou. Týmu amerického prezidenta se zatím nepodařilo předložit relevantní důkazy a šance, že se mu právní cestou podaří zvrátit výsledek voleb, je mizivá.

A Trumpovi spojenci ho v jeho boji „proti krádeži voleb“ příliš nechtějí následovat.

„Přejeme budoucímu prezidentovi Spojených států Joeu Bidenovi

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Americké volby

Evropská unie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější