Deník N

Skokan Koudelka vzlétl jako Fénix. Kdysi úspěšný český sport se může odrazit ze dna

Roman Koudelka skončil na prestižním Turné čtyř můstků pátý, a vrátil se tak už podruhé mezi světovou špičku skokanů na lyžích. Foto: ČTK/DPA/Daniel Karmann
Roman Koudelka skončil na prestižním Turné čtyř můstků pátý, a vrátil se tak už podruhé mezi světovou špičku skokanů na lyžích. Foto: ČTK/DPA/Daniel Karmann
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Před necelým rokem – 13. března 2018 – skončil v závodě Světového poháru v norském Lillehammeru na posledním, 49. místě. Chtěl se skákáním na lyžích praštit. Nebylo mu přitom ještě ani devětadvacet let. Na začátku letošního roku však na prestižním Turné čtyř můstků v Německu a Rakousku dosáhl na celkové páté místo, a zopakoval tak své zdejší maximum z roku 2012. Roman Koudelka se překvapivě vrátil mezi světovou špičku.

Co stojí za lepšími výsledky rodáka z Turnova a závodníka z Lomnice nad Popelkou? Podpora manželky Andrey, staronový trenér reprezentace David Jiroutek a také Jakub Janda – nový šéf skokanského úseku lyžařského svazu, vítěz Turné čtyř můstků z roku 2006, medailista z mistrovství světa a poslanec za ODS. Větší klid v duši Koudelkovi zaručuje i konečně dostavěný rodinný dům.

V národním týmu je teď mnohem lepší atmosféra. Trenér Jiroutek ji po loňské totálně zpackané sezoně léčil například zápasy v nohejbale. „Vyhlásil jsem zákaz babrání se v minulosti. Kromě problémů s technikou, na nichž jsme hned začali pracovat, jsem zjistil, že polovina skokanů měla nadváhu,“ říkal Jiroutek po svém návratu z Ruska, kde čtyři roky působil u reprezentačního B-týmu.

Zatím se mu povedlo nastartovat hlavně Romana Koudelku. Ostatní (juniorský mistr světa z roku 2017 Viktor Polášek, Čestmír Kožíšek, Lukáš Hlava či nyní tápající talent Vojtěch Štursa) zatím stále končí v poli poražených, jen výjimečně se jim daří proniknout do nejlepší třicítky, a tedy do druhého kola závodů ve Světovém poháru. Na Turné čtyř můstků se to kromě Koudelky povedlo pouze jednou Poláškovi (28. místo) a Kožíškovi (30.).

Před rokem klesly skoky, pro Česko kdysi velmi úspěšný sport, na samé dno. Země, v níž se narodili slavní medailisté z olympiády či mistrovství světa jako Rudolf Burkert, Jiří Raška, Rudolf Höhnl, Karel Kodejška, Pavel Ploc, Jiří Parma, Jiří Malec, Jaroslav Sakala či Jakub Janda čelila ve světě posměchu. A to nejen kvůli výsledkům, ale i třeba i kvůli nevyhovujícím helmám na olympijských hrách 2018 v korejském Pchjongčchangu. Když se Janda ujal funkce šéfa skokanského úseku, problémy s materiálním vybavením reprezentantů skončily – kombinézy i nové helmy jsou již v pořádku. Také tato zlepšení jsou na výkonech a psychice Romana Koudelky znát.

Před pěti lety skončil u psycholožky

Právě psychická pohoda je u nejlepšího českého závodníka klíčová. Jeho kariéra je totiž jako na houpačce.

V roce 2007 se stává v italském Tarvisiu juniorským mistrem světa na středním můstku. Pomalu stoupá nahoru, na olympiádě ve Vancouveru 2010 obsadí na středním můstku velmi slušné dvanácté místo. V roce 2011 získal na závodech Světového poháru doma v Harrachově bronz. V další sezoně 2011/2012 má velmi dobrou formu, na Turné čtyř můstků je celkově pátý, ve Světovém poháru desátý. Má našlápnuto stát se novým Sakalou či Jandou.

Jenže místo medailí jej čekají záhadné zdravotní potíže a až 49. pozice ve Světovém poháru 2012/2013. Poslední den roku 2013 vyhledá pomoc u psycholožky Zdeňky Sládečkové.

„Přišel ke mně na Silvestra,

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější