Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Trump předstírá, že bude v Bílém domě dál, a zakázal přípravu na Bidenovo vládnutí

Bílý dům na podzim. Foto: Wayne Ziemke, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Bílý dům na podzim. Foto: Wayne Ziemke, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Americký prezident nejenže ještě nepogratuloval Joeu Bidenovi ke zvolení příštím prezidentem, což bývá v jeho situaci v USA zvykem, ale jeho administrativa se dokonce chová, jako by měla pokračovat v dalším volebním období.

Byl to možná vtip, přítomné novináře ale moc nerozesmál. „Proběhne hladký přechod ke druhé Trumpově administrativě,“ nechal se tento týden slyšet americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Následně pokračoval vážným tónem.

„Svět se dívá. Spočítáme všechny hlasy. Na konci tohoto procesu budou vybráni volitelé. Takový je proces. Ústava ho upravuje dost jasně,“ dodal ministr zahraničí.

Za vládnutí jiného prezidenta by se výrok možná přešel jako ne úplně povedený žert, při odmítání uznání výsledků ze strany amerického prezidenta Trumpa se ale může zdát jako nevhodný.

Žaloby naprázdno

Americký prezident mezitím se svým právním týmem podává žaloby na průběh voleb v jednotlivých státech. Zatímco na Twitteru pravidelně obviňuje dosud opoziční demokraty, že se snaží volby „ukrást“, jeho právníci jsou před soudy o poznání zdrženlivější, a mluví o „potřebě zajistit řádné provedení voleb“.

„Obvinit někoho z podvodu je velká věc,“ nechal se slyšet jeden z Trumpových advokátů.

Státy mají do 8. prosince čas, aby oficiálně

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Americké volby

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější