Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ekonomika za Trumpa zažila stabilní růst, pak přišel prudký pád. Práci našli i ztratili ti nejvíce zranitelní

Foto: Bílý dům, Flickr
Foto: Bílý dům, Flickr

Ve srovnání s dřívějšími americkými prezidentskými volbami není ekonomika na prvním místě. Tématem číslo jedna je v letošních volbách, stejně tak jako ve zbytku světa, koronavirus. Jen ve Spojených státech si nákaza vyžádala více mrtvých než občanská válka. Ekonomická strategie nového prezidenta nicméně bude klíčová pro to, jak se země dostane z krize doprovázející pandemii.

Z makroekonomického hlediska je na první pohled možné říct, že se americkému hospodářství v prvních třech letech Trumpovy vlády dařilo. To nicméně platilo pro celou globální ekonomiku, ve které se sice už delší dobu hovořilo o přicházející krizi, tu ale nakonec přinesl až koronavirus. Jak ukazují data Světové banky, v letech 2016 až 2019 světový hrubý domácí produkt pokaždé překročil hranici 2,5 procenta, v roce 2017 dokonce o sedm desetin procentního bodu.

V podstatě kontinuálně rostlo také americké hospodářství, a to až do letošního roku, kdy americká centrální banka Fed očekává propad ekonomiky o 6,5 procenta. Burzovní indexy S&P 500 i Nasdaq od roku 2016 v podstatě kontinuálně rostly, druhý jmenovaný přitom nevídaným tempem.

Práce jako prim

Nakolik se ale jedná o zásluhu Donalda Trumpa, se odborníci přou. Trumpův vliv na ekonomický růst

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Ekonomika, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější