Deník N

Tisícíhlavá karavana migrantů na cestě do USA neustále roste. Prošla už do Mexika

Karavana Hondurasanů na cestě z bídy a násilí za snem v USA. Foto: Jorge Cabrera, Reuters
Karavana Hondurasanů na cestě z bídy a násilí za snem v USA. Foto: Jorge Cabrera, Reuters
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

K lidem snažícím se doputovat do USA se cestou přidávají stovky a tisíce dalších. Češka a dva další lidé žijící v Hondurasu popisují pro Deník N, kde se dav vzal a proč se málokdo z něj bude chtít vrátit domů. Donald Trump varuje před skrytými teroristy, Mexičané začali migranty vpouštět do země.

Jsou na cestě osmý den a mnozí mají zničené boty i nohy. Pokud je aspoň na chvíli nesveze projíždějící auto, ujdou muži, ženy a děti průměrně za den třicet kilometrů. Cestou se k nim přidávají další a na původní počet 160 lidí se jako sněhová koule nabalilo už na sedm tisíc, podle některých údajů dokonce až na 14 tisíc lidí. Už nejsou jen z Hondurasu, ale také ze sousední Guatemaly a připojili se i lidé z Mexika. Na nejbližší přechod amerických hranic ale z mexické hranice, kterou právě překročili, zbývá ještě víc než 1600 kilometrů. Jestli půjdou tímto tempem, dorazí nejdříve za měsíc.

Trump: Toto je celonárodní pohotovost!

To už sice bude dávno po amerických senátních a sněmovních volbách, ale prezident Donald Trump přesto vidí v karavaně hlavní cíl: ovlivnit tyto volby a poškodit v nich Republikánskou stranu. Proto je Trump podle svých slov rozhodnutý zemi před nebezpečnými kriminálníky a teroristy, kteří se prý v davu skrývají, ochránit pomocí armády. „Mexiko bohužel nedokázalo karavanu zastavit před tím, než dojde k jižní hranici Spojených států. Vmíchali se do ní zločinci a neznámí z Blízkého východu. Zalarmoval jsem proto pohraniční stráž a armádu, toto je celonárodní pohotovost,“ napsal Donald Trump na svém twitteru. Když se jej novináři později před jeho nástupem do letadla ptali, kdo jsou ti neznámí z Blízkého východu, odpověděl jim, aby si vzali kameru, šli se podívat do středu karavany a přesvědčit se na vlastní oči. Americké stanice ale v karavaně své reportéry mají a žádný z nich tam zatím skryté teroristy nebo lidi z Blízkého východu neodhalil. „Viděl jsem muže, který se pokusil o sebevraždu skokem ze střechy, naštěstí neúspěšně. Viděl jsem těhotnou ženu, jak omdlela u cesty a přijela k ní záchranka. Nikoho z Blízkého východu jsem tu ale nenašel,“ hlásil ve večerních zprávách reportér televize CNN, který putuje s karavanou už několik dní.

Cizinci, kteří v Hondurasu žijí, vnímají situaci podobně jako Donald Trump. Politický motiv v karavaně putujících Hondurasanů vidí například Američan Mitch Cummins, který v Hondurasu vede počítačovou firmu. „Iniciativa pochází ze Spojených států tak, aby migranti dorazili na hranice těsně před volbami. Někteří lidé dostali zaplaceno, aby se ke karavaně přidali.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Donald Trump

Migrace a uprchlíci

USA

V tomto okamžiku nejčtenější