Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Obchody s okénkem bere stát jako zavřené, proplácí platy i nájem. Podnikatelé si ale stěžují na nejasné informace

Restaurace uzavřená kvůli vládnímu nařízení. Foto: ČTK
Restaurace uzavřená kvůli vládnímu nařízení. Foto: ČTK

Pandemie uzavřela téměř všechny obchody a pro většinu podnikatelů je jediným řešením online prodej s výdejními místy či dopravou přes zásilkovou službu. Nicméně i firmy provozující jen výdejní okénko bere stát jako zavřené a příspěvky na mzdy a nájemné se je snaží motivovat, aby alespoň v nějakém režimu fungovaly. Podle oborových asociací o tom ale řada podnikatelů neví.

Aby se ekonomika i přes plošná opatření úplně nezastavila, snaží se stát podporovat výdejní okénka. „Výdejní místa podporujeme i přesto, že tím firmy realizují obrat. Zařadili jsme je do režimu ‚zavřeno‘. To znamená, že mají nárok na kompenzaci nájemného a 100 procent mezd. Což třeba jiné obchody, které mají otevřeno a mají tržby nízké, nemají. Jinými slovy, motivujeme je mít okénko,“ řekl Deníku N ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

To znamená, že si například malý obchod se dvěma zaměstnanci vytvoří e-shop. Zaměstnanec, který bude „na překážkách“ a zůstane doma, dostane od státu proplacenou mzdu, jako by byl obchod zavřený. A ten, který vydává, má naopak šanci pro firmu dosáhnout alespoň nějakých tržeb. Kompenzace mzdy se na něj ale už nevztahuje. Často se s podobným systémem mohou zákazníci setkat u obchodů s elektronikou, kde je řada lidí zvyklá nakupovat po internetu.

Opatření má umožnit firmám aspoň částečné tržby při sníženém kontaktu mezi lidmi. „Výdejní okénka jsme nezaregistrovali jenom u elektroobchodů, ale také například u obuvníků. Záleží, jak jsou provozovna i řetězec pružné. U obchodních center je to častější než u provozoven, které stojí samostatně,“ řekla Deníku N náměstkyně ministra průmyslu Silvana Jirotková.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy chodí na opatření od podnikatelů řada dotazů. „Opakovaně jsme po ministerstvu průmyslu a obchodu chtěli, aby na tyto věci

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Podpora podnikatelů

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější