Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Thriller Bird Box se stal nejúspěšnějším filmem na Netflixu. A tato televize kombinovaná s videoarchivem se na trhu chová jako Otesánek

Bird Box: zápletka trochu jako z Dne trifidů. Foto: Netflix
Bird Box: zápletka trochu jako z Dne trifidů. Foto: Netflix

Sandra Bullocková a John Malkovich prchají před nestvůrou, která není vidět. Taková je koncepce snímku Bird Box od dánské režisérky Susanne Bierové. Bird Box se stal aktuálně nejúspěšnějším filmem na Netflixu a nejbližší budoucnosti tohoto internetového producenta.

Má být zlo vidět? To je věčná otázka hororového žánru. Například Vetřelec je nejděsivější tam, kde ho nevidíme. To pak divácká představivost pracuje naplno. A když Steven Spielberg natáčel Čelisti, nemohl se spolehnout na mechanické žraločí modely, které se mu neustále porouchávaly. Množství scén musel natočit prostě bez žraloka. Na druhou stranu – fungovalo by to tak dobře, i kdybychom vetřelce a žraloka neviděli až do konce? Nezůstali bychom na pochybách, jestli je ta hrůza, kterou v nás představy těch nestvůr vyvolávají, vůbec oprávněná? Věřím, že příšeru v hororu vidět nakonec musíme. V této víře mě utvrzuje právě příklad Bird Box, kde nic vidět není. Takový neobvyklý experiment, navíc s áčkovým obsazením, si dneska může dovolit jenom jeden producent na světě: Netflix.

Mallory (Sandra Bullocková) spolu se dvěma malými dětmi spěchá od srubu k řece. Klopotně a plná nejistoty. Všichni tři mají ostatně šátky přes oči. Nevidí. Vklopýtají do člunu a odrazí se od břehu, vstříc nebezpečné cestě po proudu. To vše za výhružně táhlých tónů od Atticuse Rosse a Trenta Reznora z Nine Inch Nails.

Po Tichém místě – slepota

Střihem se ocitáme v nedávné minulosti – před pouhými pěti lety byla Mallory malířkou a očekávala potomka. Jenže pak se z Ruska rychle rozšířil neznámý protivník. Jakési příšery, jejichž příchod ohlašuje

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější