Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Connery… Sean Connery. Role agenta 007 jej proslavila, být Gandalfem odmítl

Herec Sean Connery. Foto: ČTK
Herec Sean Connery. Foto: ČTK

Ve věku 90 let zemřel nejznámější agent 007. Odešel v noci ve spánku ve svém domě na Bahamách. Údajně se již delší dobu necítil dobře.

Když měl Sean Connery v tomto roce v létě narozeniny, deník Guardian publikoval článek, v němž Peter Broadshaw rozebírá kariéru „nebezpečně svůdné mužské ikony“.

V textu se vrací na začátek 60. let, kdy se třicetiletý Connery ucházel o roli Jamese Bonda ve snímku Dr. No. Předtím hrál jen drobné role, rozhodně nepatřil mezi známé herce, na castingu byli mnozí známější. Kromě toho, že uměl zajímavě hrát obočím, upoutal sex-appealem, přesněji tím, že dokázal být „nebezpečný a přitom sexy“.

Přinejmenším dvakrát se mu stalo, že jej k obsazení role doporučila manželka režiséra či producenta dotyčného filmu. Podruhé to bylo právě v případě Dr. No, když producentovi filmu Cubbymu Broccolimu našeptala manželka, že Connery má ten správný magnetismus, a tak by měli zapomenout na uvažovaného Richarda Burtona i Caryho Granta. Nemýlila se.

První bondovka, přestože to byl levný film, měla obrovský úspěch. Spustila špionskou sérii, která běží dodnes a založila nesmrtelnou popkulturní legendu.

Spisovatelovi Ianu Flemingovi, který Jamese Bonda vymyslel a popsal v knihách, se pro roli nejdřív více pozdával americký herec Cary Grant. Když však viděl Conneryho, líbil se mu tolik, že vymyslel agentovi ve svých dalších knihách skotský původ, jako měl Connery.

„Vystihl přesně tu

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Film

Nekrolog

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější