Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ředitel muzea dnes musí být odborníkem na všechno, říká nová ředitelka Národní galerie

Nová generální ředitelka Národní galerie v Praze Alicja Knast. Foto: Vít Šimánek, ČTK
Nová generální ředitelka Národní galerie v Praze Alicja Knast. Foto: Vít Šimánek, ČTK

Pro mnohé pozorovatele domácí umělecké scény bylo překvapením, když nebyli ve výběrovém řízení na místo ředitele Národní galerie vybráni zkušení matadoři, ale u nás zcela neznámá ředitelka Slezského muzea v polských Katovicích, sedmačtyřicetiletá Alicja Knast. Deník N se nové ředitelky zeptal na její priority.

Jak jste se dozvěděla o výběrovém řízení na pozici generálního ředitele Národní galerie v Praze a čím vás zaujalo?

Když byla letos v dubnu soutěž vyhlášena, udělala mi velkou radost, protože jsem splňovala všechny její požadavky. Ve světě umění a muzeí se nové zprávy „pohybují rychlostí světla“. Předtím jsem zaslechla zvěsti z různých zdrojů, že by mohla být vyhlášena mezinárodní soutěž na tuto pozici, ale po vypuknutí pandemie se všechno zdálo být zrušeno, a tak jsem ráda, že tomu tak nebylo.

Líbilo se mi, že dokumentace požadovaná od uchazečů byla strukturována jasně a kandidáti se museli omezit na pět stran vize a dvě stránky motivačního dopisu. Znamenalo to, že představy kandidáta musí být relevantní a výstižné, a takový způsob mi vyhovuje nejlépe. Nejdříve se mi také zdálo stanovených 20 minut na prezentaci, při níž jsem se představila a odpovídala na otázky poroty, málo. Ale nyní chápu důvody, které za tím jsou, a souhlasím s tímto uspořádáním a doporučím ho všem.

Národní galerie má jedinečnou a různorodou sbírku evropského významu a tato skutečnost pro mě byla od samého začátku atraktivní. Byla jsem vyškolená v paradigmatu, že humanitně orientovaný vědec musí být

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Výtvarné umění

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější