Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Čísla, lockdown a hon za vakcínou. Německá inflace slova „rekord“

Ausgerechnet Německo! je seriál Deníku N, ve kterém berlínský zpravodaj Pavel Polák shrnuje nejdůležitější týdenní dění u našeho největšího souseda.
Ausgerechnet Německo! je seriál Deníku N, ve kterém berlínský zpravodaj Pavel Polák shrnuje nejdůležitější týdenní dění u našeho největšího souseda.

Německý součet Pavla Poláka: Spolková republika v současnosti zažívá, co Česko zažívalo na konci září, strmý nárůst počtu nově nakažených. Jejich současná exponenciála zatím není „tak exponeciálovatá“ jako ta dnešní česká, jejich čísla zatím nejsou zdaleka tak šílená jako tuzemská. Ale to všechno se může rychle změnit, což v Berlíně vědí. Proto se Němci rozhodli k razantnímu kroku.

Už před týdnem se o tom špitalo. Předseda sdružení lékařů Frank Ulrich Montgomery řekl, že při dvaceti tisících nových infekcí denně už nebude možné udržet situaci pod kontrolou. „Pak nám hrozí druhý lockdown, protože jiným způsobem se virus nezabrzdí.“

Realita dává Montgomerymu za pravdu. Minulý týden končil v Německu více než jedenáctitisícovým nárůstem. To byl rekord. A rekordní byl každý následující den. Samozřejmě že tento týden končí opět novým rekordem, osmnáctitisícová hranice je zdolána. Růst je realita, přívlastek „rekord“ je inflační.

Kancléřka Angela Merkelová se nechala v důvěrném rozhovoru slyšet, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Ausgerechnet Německo!

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější