Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Svět podle Trumpa. Jak bude vypadat jeho druhé funkční období, pokud znovu vyhraje

Donald Trump nastupuje do letadla Air Force One cestou do Pensylvánie. Foto: Tia Dufourová, White House
Donald Trump nastupuje do letadla Air Force One cestou do Pensylvánie. Foto: Tia Dufourová, White House

Podle předvolebních průzkumů čeká Donalda Trumpa k porážce Joe Bidena trnitá cesta. Přinášíme ale nástin toho, co by jeho vítězství a další čtyři roky v Bílém domě znamenaly pro USA a svět.

Před minulými volbami vstoupil Donald Trump do americké politiky jako uragán. Z eskalátoru zamával svým příznivcům a kampaň zahájil proslovem o Mexičanech, kteří „znásilňují a přinášejí drogy a někteří jsou možná i dobří lidé“.

Počáteční úšklebky jeho republikánských oponentů v primárkách postupně zkysly a on nakonec celou zemi šokoval, když v listopadu 2016 Hillary Clintonovou porazil.

Sliboval změnu. Návrat amerických vojáků domů z nekonečných válek v Afghánistánu a Iráku; že vrátí pracovní místa ve výrobě, která se z USA vypařila do zahraničí; a že postaví velkou zeď, kterou zaplatí Mexiko.

Nyní jeho volební období končí během nejhorší pandemie za desítky let, k jejímuž ničivému dopadu na americké obyvatelstvo Trumpova administrativa svým popíráním vážnosti situace přispěla.

O co přesně se Trump bude snažit, pokud znovu vyhraje, a jak na to zareaguje americká společnost, není snadné určit. Trump je letos ve svých slibech velmi vágní a ani jméno člověka, který v lednu usedne v Oválné pracovně, není jediný klíčový faktor.

Přinášíme tedy nástin toho, co může USA a svět čekat, jestliže 45. prezident svůj post obhájí.

(O tom, jak by to vypadalo, kdyby prezidentem USA byl Joe Biden, píšeme tady.)

Nehraje se jen o prezidenta

Drama pro Trumpa začne ještě před jeho druhou inaugurací. Spojené státy

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Americké volby

Donald Trump

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější