Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nejsme vaši podřízení, mluvte s námi jako s dospělými, nelžete. Jedenáct rad vládě, která nezvládá covid

Hlavně nesahejte na nic, o čem nevíte, jak to funguje, páni ministři (Roman Prymula a Karel Havlíček). Foto: ČTK
Hlavně nesahejte na nic, o čem nevíte, jak to funguje, páni ministři (Roman Prymula a Karel Havlíček). Foto: ČTK

Komentář Petra Koubského: Je to klasická filmová scéna: skupina objevitelů – nebo náhodných kolemjdoucích, často dětí – narazí na strašlivě složité zařízení plné ukazatelů, páček a světýlek. Může to být ovládací pult jaderné elektrárny, může to být palubní deska kosmické lodi mimozemšťanů.

Dříve či později padne osudná věta: „Co se asi stane, když zmáčkneme tenhle knoflík?“ Co následuje, to záleží na žánru: zda je to kreslená pohádka, komedie, nebo thriller.

„Co se asi stane, když zakážeme v noci vycházet ven?“ řekla si v pondělí parta objevitelů v jednom pěkném domě v Praze na nábřeží. A zmáčkli dalších pár knoflíků, jak to dělají od jara. Pak vždycky počkají, co se stane. Člověk je málem slyší: „Slováci povolili chodit ven jen v noci. Co kdybychom to my udělali opačně?“

Je to samozřejmě nadsázka, ironie, sarkasmus. Neberte mě doslova. Ale berte mě vážně. Protože tohle vážné je.

Věci se vyvíjejí náramně rychle. Před několika dny jsem formou komentáře upozornil, že není dobré měnit řidiče autobusu za jízdy. Bylo to naivní; vždyť teď se zdá, že je autobus bez řidiče, místo něj tam je ta skupinka zvědavců, kteří zkoušejí mačkat knoflíky. Varování přesto platí. Chystají se v osobě nového ministra zdravotnictví angažovat řidiče, nebo jen dalšího do party experimentátorů?

Píšu tento komentář v situaci, ve které se do novin psát nemá: pod

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější