Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kapitulace republikánů před Trumpem je šokující, říká poradce v Reaganově vládě

Podcenil jsem tribalismus i sílu Trumpova zastrašování, říká William Kristol. Foto: Gage Skidmore
Podcenil jsem tribalismus i sílu Trumpova zastrašování, říká William Kristol. Foto: Gage Skidmore

Sloužil ve dvou republikánských administrativách a platí za jednoho z nejznámějších konzervativních komentátorů ve Spojených státech. V posledních letech je William Kristol považován za symbol odporu proti současnému americkému prezidentovi. „Postavit se Trumpovi není tak těžké. Není to jako příběh Václava Havla, tady vám hrozí trochu nepříjemností, naštvete staré kamarády a možná o vás bude Trump tweetovat,“ říká Kristol.

Má v dnešní Republikánské straně místo ještě někdo jiný než Trumpovi příznivci?

Nemá a je to zarážející, protože to tak vždycky nebylo. Sloužil jsem v několika vládách a v Kongresu jsme měli vždy spoustu kritiků a vyzyvatelů, nic podobného jsem nezažil. Pro Trumpa se kritika rovná neloajálnosti a ta, jak sám říká, prakticky zradě. Bohužel o tom přesvědčil také některé své příznivce. Jsou bojácní a nechtějí se mu postavit.

Výsledkem je, že jde opravdu o jeho stranu. Pokud prohraje, bude velkou otázkou, nakolik Trumpovou stranou zůstane, zda se kouzlo zlomí. Po čtyřech letech neustálé racionalizace a přizpůsobování se mám obavy, že nebude vůbec jednoduché se

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější