Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

O práci přijdou i dobře kvalifikovaní lidé. Společenský pád akceptovat jen tak nebudou, říká ekonom Jurajda

Ekonom Štěpán Jurajda. Foto: ČTK
Ekonom Štěpán Jurajda. Foto: ČTK

Druhá vlna epidemie znamená pro Českou republiku vážný problém nejen z hlediska zdravotního, ale i sociálního. V souvislosti se šířící se nákazou totiž může růst nerovnost ve společnosti. Stát proti tomuto trendu přitom nemá účinné nástroje v podobě datových analýz, říká profesor ekonomie z Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR Štěpán Jurajda.

Vláda s druhou vlnou pandemie opět spustila programy na podporu ekonomiky. Koho a na jak dlouho by měly podržet?

Nikdo by asi neměl vyčítat programu typu kurzarbeit, že podporuje lidi, kteří jsou v částečné nezaměstnanosti. Kdyby ta pracovní místa zanikla, nezaměstnanost by byla plná. Pokud bychom si ale byli jistí, že některé odvětví nemá šanci pokračovat v takovém rozsahu jako dříve, mají nezaměstnaní lidé šanci najít si úplně nový typ zaměstnání.

Abyste ale toto mohl udělat, musíte být připraven v aktivní politice zaměstnanosti. To je potenciálně velmi užitečná věc. Lidi může navést na novou kariéru tak, aby ti, kteří mohou být mnohem produktivnější, neskončili na poli sbíráním brambor. To bychom promarnili velkou část lidského kapitálu.

Jestliže ale nemáte

Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace

Media M vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Podpora podnikatelů

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější