Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Trump i Biden se v poslední debatě předvedli v lepším světle. Pro amerického prezidenta už ale může být pozdě

Trump potřeboval oslovit široké publikum. Foto: Reuters: Morry Gash, Pool via Reuters
Trump potřeboval oslovit široké publikum. Foto: Reuters: Morry Gash, Pool via Reuters

Kandidáti oproti své minulé konfrontaci předvedli civilizovanou debatu. V průzkumech zaostávající Trump potřeboval oslovit široké publikum. Skoro 50 milionů Američanů už ale odvolilo.

Tentokrát žádný festival v překřikování, ale relativně kultivovaná debata, kde oba kandidáti vystoupili podle svých možností. Trump občas namísto odpovědí na otázky nabízel útoky na Bidena mimo téma. Bidenovi zase ke konci znatelně docházela energie a zamotával se mu jazyk.

Kolik voličů ještě může debata přesvědčit, je velmi diskutabilní. Více než 48 milionů Američanů už hlasovalo v rámci předběžného hlasování. To je opravdu vysoké číslo, několikrát vyšší než před čtyřmi lety. Znamená to také, že změnit rozhodnutí velké části voličů už není možné. (Před čtyřmi lety byla celková účast něco přes 130 milionů.)

Pro amerického prezidenta, který stále na Joea Bidena v průzkumech ztrácí, ale šlo o důležitou příležitost promluvit k širokému americkému publiku.

„Nikdo nebyl na Rusko tvrdší než já“

Poučeni první debatou obou kandidátů, kdy především Trump Bidena neustále přerušoval, byla zavedena možnost vypnutí mikrofonu kandidátovi, který by rušil časový segment vymezený druhému. Tu ale neměla přímo moderátorka stanice NBC, ale člen Debatní komise tvořené zástupci obou stran, která diskusi oficiálně pořádá.

Debata byla o poznání klidnější než předchozí střetnutí obou kandidátů. Na vypínání mikrofonů

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Americké volby

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější