Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Roušky z Číny převzal Filip od společnosti, která chce stavět Dukovany. Čtvrtinu zásilky zaplatil přítel kmotra Mrázka

Předseda komunistické strany Vojtěch Filip. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Předseda komunistické strany Vojtěch Filip. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Celkem 200 tisíc roušek zamířilo v druhé vlně pandemie do Česka přes čínské velvyslanectví. Deník N pátral po tom, kdo jejich nákup financoval.

Předseda komunistů Vojtěch Filip na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně řekl, že převzal 200 tisíc roušek od čínské komunistické strany. „KSČM je rozdělí zdravotnickým zařízením a sociálním ústavům,“ řekl Filip s tím, že vyjednal dalších sto tisíc roušek pro provozovatele nemocnic Ústeckého kraje, v němž komunisté do letošních voleb měli svého hejtmana.

Už ale opomenul, že celkem 150 tisíc roušek věnovala společnost China General Nuclear Power Group (CGN), která se řadí mezi zájemce o výstavbu nového bloku dukovanské jaderné elektrárny. Roušky podle zjištění Deníku N zamíří k lidem v jejím okolí.

Filip se o podrobnostech daru a jeho původu s reportéry Deníku N podrobněji bavit nechtěl. „Jde o dar mezinárodního oddělení ÚV Komunistické strany Číny. Že se na něm podílela některá z firem z Čínské lidové republiky, je možné. Pro nás je to vztah mezistranický,“ odpověděl v SMS šéf českých komunistů.

Redakce proto předsedu KSČM konfrontovala mimo jiné i s

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Tendr na Dukovany

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější