„Obrovsky nevyužitá šance.“ Na jaře jsme epidemii brzdili i prací z domova, na podzim to podle dat zatím nefunguje

Jako jedno z nejúčinnějších opatření, jak zamezit šíření epidemie, uvádějí experti práci z domova. Člověk při ní omezí nejen kontakty s kolegy, ale i další setkávání. Data ale ukazují, že oproti jarnímu uzavření země využívají lidé tuto možnost jen zhruba z poloviny. Epidemie je přitom mnohem rozvinutější než na jaře. Pracovat z domova by přitom mohlo až 1,8 milionu Čechů.
Zhoršující se epidemie koronaviru v Česku nepřiměla mnoho lidí začít pracovat z domova. V týdnu od 5. do 11. října, kdy začaly počty nakažených narůstat zhruba o tři tisíce denně a rostl i podíl hospitalizovaných, měl plný home office jen každý desátý pracovně aktivní člověk.
Vyplývá to z průběžných dat výzkumu Život během pandemie, který pomáhá pochopit proměny chování lidí související s aktuální epidemickou situací. Oproti září přibylo lidí pracujících zcela z domova jen o malé jednotky procent, zejména díky nárůstu v IT a finančních oborech.
Na jaře přitom bylo na home office 23 % lidí, což je dvakrát víc než nyní. „A další nepracovali,“ upozorňují autoři výzkumu. Právě na to, že je práce z domova jedním z nejúčinnějších opatření proti šíření koronaviru, poukazují odborníci už od jara. Člověk tím neomezí jen kontakty z pracoviště, ale i další možnosti setkávání s lidmi.
„Lidé, kteří pracují na home office, v posledních týdnech reportují, že jsou ve významném kontaktu jen se zhruba dvanácti lidmi. Ti, kteří docházejí plně do práce, mají okolo