Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Slováci jdou do celosvětově unikátního pokusu o plošné testování. Výsledek Česku napoví, zda zkusit totéž

Hop, nebo trop. Slovensko má jen jeden pokus.
Hop, nebo trop. Slovensko má jen jeden pokus.

Slovensko je první zemí světa, kde se uskuteční plošné jednorázové otestování obyvatelstva na covid pomocí antigenních testů. Česko má podobný plán, začne ale malým pilotním projektem a dál bude postupovat podle jeho výsledků. Zájem o antigenní testy roste všude na světě. Mají své přednosti i vážné nedostatky.

U našich východních sousedů se chystá operace, jakou – bez přehánění a bez ironie – ještě svět neviděl. Slovenský premiér Igor Matovič překvapil své spoluobčany, když 17. října oznámil jako hotovou věc, že v celé zemi proběhne testování na covid-19 pomocí tzv. antigenních testů.

Matovič uvedl, že se akce připravuje již tři týdny a že vláda zakoupila 13 milionů testů. Podle něj jde o jediný způsob, jak zvrátit nepříznivý průběh epidemie (připomeňme, že na Slovensku je zatím situace lepší než u nás, avšak rychle se zhoršuje).

Doplněno 21. 10., 15:40: Premiér Matovič náhle zásadně změnil názor a nyní připouští, že se plošné testování nemusí uskutečnit. Namísto něj by prý dal přednost lockdownu, tedy velkému utlumení společenského života a ekonomiky. Situace je otevřená, další vývoj může přinést cokoli.

Dnes už je známa řada podrobností. Testování proběhne na tři

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Slovensko

Věda

V tomto okamžiku nejčtenější