Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vláda nalije do ekonomiky další miliardy. Peníze dostanou zdecimovaní restauratéři i fotbalové kluby

Terasa restaurace na pražském Staroměstském náměstí čeká na své zákazníky. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Terasa restaurace na pražském Staroměstském náměstí čeká na své zákazníky. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Ministři ve středu na jednání vlády schválili balíček opatření, který má pomoci podnikatelům, jež zasáhla druhá vlna koronavirové epidemie a kvůli vládním nařízením museli zavřít své provozovny. Nově budou moci využít odklady daní, stoprocentní podporu na mzdy zaměstnanců a peníze pro úhradu nájmů.

Jeden z nejvýznamnějších návrhů je z pera ministerstva financí. Podnikatelům, na které omezení dopadla, odloží úhrady DPH, daně z příjmu a silniční daně. Opatření má podle ministryně financí Aleny Schillerové platit od dnešního dne do konce letošního roku.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová oznámila, že v rámci programu Antivirus A dostanou firmy až stoprocentní podporu náhrady mzdy, a to do výše 50 tisíc korun. Původně se jednalo o 80 procent do výše 39 tisíc. Program jako takový ministerstvo kvůli druhé vlně nákazy prodlouží.

Dalším bodem dnešního jednání je podpora provozoven, které musely zavřít v souvislosti s vládními opatřeními. To se týká především restaurací, barů a klubů, stejně tak posiloven, volnočasových nebo kulturních zařízení. Stát poskytne pomoc ve výši padesáti procent úhrady nájemného za letošní poslední čtvrtletí.

Obdobné opatření již vláda představila na konci jara, takzvaný program Covid Nájemné rovněž sliboval uhrazení poloviny nájmu. Pomoc byla podmíněna slevou nájmu od majitele nemovitosti. Původní program, na který vláda vyčlenila pět miliard korun, se ale vyčerpal pouze z poloviny. Nyní vláda na pomoc s hrazením nájmů vyčlenila 1,2 miliardy korun.

„Je nicméně nutné, aby

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Podpora podnikatelů

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější