Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Stát podle Okamury počítá do covidových statistik i oběti pádu z výšky. Šéf ÚZIS to odmítá

Tomio Okamura ve videoproslovu na své facebookové stránce. Reprofoto: Deník N
Tomio Okamura ve videoproslovu na své facebookové stránce. Reprofoto: Deník N

Místopředseda Sněmovny Tomio Okamura zpochybnil oficiální informace o počtu obětí epidemie nemoci covid-19. V příspěvku na Facebooku tvrdí, že o nadsazování údajů ví i Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) – tedy instituce spadající pod ministerstvo zdravotnictví, která je za shromažďování přesných dat zodpovědná. Ředitel ústavu Ladislav Dušek to odmítá.

Předseda SPD obvinil vládu, že záměrně manipuluje s počty zemřelých v souvislosti s epidemií covidu-19. „Ministerstvo a vláda vyložené tají, kolik lidí skutečně na covid-19 zemřelo, tedy u koho to byla skutečně primární příčina. Přesněji, zdá se, že tu je snad i záměr tohle vůbec nezkoumat,“ prohlásil Okamura ve videu, které na Facebooku živě odvysílal v pondělí večer.

Podle Okamury se mezi oběti epidemie oficiálně započítávají i lidé, kteří zahynuli v důsledku úrazu. Měla to podle něj potvrdit oficiální autorita v této oblasti – Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

„Už i ze státního Ústavu zdravotnických informací si stěžují, že jim nemocnice hlásí zemřelé na covid-19, co spadli z výšky, zabili se, ale protože měli v těle protilátku, jako příčina je uveden covid-19,“ prohlásil Okamura.

Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější