Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Roušky, covid, lockdown a jeden zásadní vtip na konec

Notes. Ilustrační foto: Deník N
Notes. Ilustrační foto: Deník N

Dnešní rychlý pohled na domácí dění vám přináší z druhé strany Atlantiku Jana Ciglerová.

Covid je hlavním tématem dneška a v následujících dnech tomu nejspíš nebude jinak. Zvlášť proto, že se podle všeho ministr zdravotnictví rozhodne brzy zavřít i první stupně základních škol a rodiče malých dětí budou mít o to těžší chodit do práce. Jak ale poznamenala Jana Ustohalová ve vnitroredakční diskusi, stejně to udělají, tak už aby to udělali, ostatně nacvičené to máme z jara, a tak víme, do čeho jdeme. Vědí to také ekonomové, kteří se toho náležitě děsí, jak je vyzpovídal Michal Tomeš v článku Prožíváme nejhorší scénář, vláda už čas promrhala.

Jedním z důvodů, proč jsme se z oslavovaného unikátu Evropy stali takřka epicentrem evropské nákazy, je i odmítavý postoj části veřejnosti vůči rouškám. Přitom zahraniční výrobci už zjistili, že se na nich dá pěkně vydělat, a mají dokonce v nabídce i barevně rozlišené.

Roušky jsou nyní součástí sortimentu i v turistických obchodech na letištích. K dostání jsou s různými motivy a také pěkně tradičně v modré a růžové, aby koronavirus rozeznal, na koho má sednout. Foto: Jana Ciglerová, Deník N

Ačkoliv na jaře byl považován za divného takřka každý, kdo si dovolil ji náhodou nemít, přes léto se nenošení pokrývek obličeje stalo známkou rebelství. A tak zatímco v sousedním Německu byly roušky povinné i ve venkovních zábavních parcích, my jsme tu rebelovali. Ne že by jim tam čísla nerostla, jak upozorňuje německý zpravodaj Pavel Polák, ale v přepočtu na obyvatele jsme daleko před obyvateli spolkové republiky. I tak to Němce, zvyklé mít problémy pod kontrolou, poněkud rozhodilo a v zemi panuje chaos, který máte díky Pavlovi možnost si prohlédnout z první ruky.

Na původ českého obratu vůči rouškám se zaměřují dva materiály. Jan Moláček si všímá, že české odpůrce roušek spojuje naštvanost a vypjatá nedůvěra vůči vládě, a Renatě Kalenské zase psychiatr Tomáš Rektor vysvětluje, proč má za to, že jejich odmítači nejsou rovnou magoři (to pana doktora prosím cituju).

Hana Mazancová Adéla Skoupá se zaměřily na to, kam nenošení roušek české občany zavedlo a kde jsou největší ohniska. Ve školách i u sester boromejek, zjistily redaktorky. A co takoví nakažení pacienti prožívají? Ti v nejtěžším stavu se nemohou nadechnout a bojí se, že umírají, popisuje anesteziolog Oto Hloža v rozhovoru Márie Benediktovičové.

Pojďme se tedy podívat, jak to vypadá v zahraničí. V Číně se mezitím vězněný Tchajwanec „přiznal“ k protistátním zločinům, a jak to bylo doopravdy, popisuje věrně Magdalena Slezáková. Ruská zpravodajka Petra Procházková zase popisuje příběhy běloruských obětí policejní brutality: Muže i ženy nutí plazit se po zemi, bijí je do hlavy a mučí.

„Zlanařila jsem všechny svoje kamarády, aby šli volit. Socalismus je pro mě noční můra, to se nesmí stát, aby vyhrál Biden. Vy ostatně o socialismu víte svoje, že jo,“ překvapila mě Trumpova fanynka Patricia. Nejen že věděla, kde je Česko, ale znala i naši historii. Foto: Jana Ciglerová, Deník N

A pojďme ještě do Ameriky, odkud vás zdravím. Tam jsem nejdřív složitě odjela a zamířila na stejné místo, kam se chystali i tři důležití hráči, do floridského Miami. První dorazil prezidentův syn Don Trump, za kterým jsem se byla podívat včera, dneska odjíždím za jeho otcem Donaldem a zítra přijede Joe Biden. Deník N je prostě zase uprostřed všeho dění, abyste si vy mohli pěkně počíst – třeba o tom, proč Trumpovi fanoušci tají „průzkumníkům“, že budou prezidenta volit. „Nevěřte průzkumům,“ poradil mi jeden z nich, „Trump to samozřejmě vyhraje.“

Tereza Mynářová vám ještě objasní, kdo jsou dva ekonomové, kteří dostali Nobelovu cenu, a hlavně za co ji přesně dostali.

Na co se můžete těšit zítra s papírovým Enkem?

– ODS je místo ANO králem koalic v krajích
– Lázně, seznamovací akce mediků. Víme, kde jsou klastry nákazy covid-19
– Poslanci řeší Zemanův útok na šéfa BIS Koudelku
– Komu pomůže remdesivir? Podmínky nasazení se změnily
– Příběhy běloruských obětí policejní brutality
– Kapacity z jiných oborů vysílají k lidem matoucí poselství, říká šéf infekční kliniky UVN
– Hromadné otestování Čechů na covid-19 a jeho slabiny
– Komentář: Proč Zemanovi a Babišovi tolik vadí Senát
– Kniha exprimátorky Prahy Adriany Krnáčové Zpupnost vás uvrhne v zoufalství
– Jak se vláda, která má raději beton než lidi, snaží přerozdělit peníze z EU

A vtip na konec. Abyste věděli, že vždycky může být ještě hůř. Jde o lidovou tvořivost, která mi přistála do schránky, a tak odpusťte hrubky. Dobrou noc!

Notes

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější