Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Velká jízda po skluzavce. Výzkum vyvrací Zemanův mýtus o „pražské smetánce“: lidí, kteří se chrání, ubylo všude

Rouška je základní ochranné doporučení, v některých místech (zejména uzavřených prostorách) i povinnost. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Rouška je základní ochranné doporučení, v některých místech (zejména uzavřených prostorách) i povinnost. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Do jaké míry prostupuje menší ochota dodržovat ochranná opatření českou společností? Chrání se mladí méně než staří a je rozdíl mezi lidmi z Prahy a z měst velikosti Turnova či Sušice? Data ukazují nepříjemnou skutečnost: lidé se chrání méně napříč celou zemí. A zdravotníci mají větší obavy než zbytek populace.

Ještě na začátku dubna, v době první (a co do počtu prokázaných nákaz mnohem slabší) vlny epidemie dodržovalo většinu ochranných opatření 83 procent Čechů, tedy pět z šesti. Nyní je to 53 %, tedy polovina.

Nebo jinak: Plná čtvrtina lidí se nyní aktivně stýká s dalšími lidmi a přitom připouští, že dodržují jen menší část ochranných opatření. Takovýchto lidí přitom na jaře byla jen tři procenta. „Parametr velikosti této skupiny se mi zdá klíčový,“ poznamenal na Facebooku Jan Kulveit, který se na Oxfordské univerzitě zabývá modelováním a globálními riziky a nyní spolupracuje s ministerstvem zdravotnictví.

Ten „sešup“ se

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější