Deník N

Je třeba zabít komtura. Murakami však rozvěsil po zdech příliš mnoho pušek

Komturova smrt, nový román Haruki Murakamiho, zavede čtenáře do vyschlé studny, do luxusního domu v horách i do nepochopitelného paralelního světa. A všechno dobře dopadne, což se pro jistotu dozvíme hned na začátku.

Haruki Murakami vlastně není spisovatel, ale žánr.

Svou metodu vynalezl nejpozději v roce 1985, kdy vydal Konec světa & Hard-boiled Wonderland. Spočívá v prolínání reality s fantaskním světem, někdy ve formě dvou propletených příběhů, někdy v souvislé dějové lince. Dříve či později však dozajista projdeme zrcadlem jako Alenka, skříní jako děti v Narnii, polkneme pilulku jako Neo… a ocitneme se ve světě s odlišnými pravidly. Bývají to nebezpečná místa, hrdinovi jde o život, musí vytušit, co se po něm chce, vyřešit hádanku a vrátit se.

Jde tedy o cestu nabitou významem, o quest, jak ho známe z mýtů, pohádek, fantasy, „velké“ literatury i počítačových her. Podivná místa, na něž nás Murakami zavádí, se často dají interpretovat jako prostor hrdinova nevědomí, díky čemuž lze některé z Murakamiho knih číst také jako víceméně realistické (nejvýraznější a technicky nejčistší to je v románu Kafka na pobřeží). Potíž je samozřejmě v tom, že každé schéma se okouká. Tím spíš, že vnější okolnosti a rekvizity Murakamiho knih bývají také podobné až stejné: ich forma, mírně pasivní hrdina procházející přerodem k větší samostatnosti a sebevědomí, japonské reálie opatrně popisované pro západní publikum, erotika, rozvláčnost, klasická hudba.

Kdyby byl Murakami horší spisovatel než výborný, nemohl by si dovolit zopakovat stejný trik tolikrát. Projde mu to i s Komturovou smrtí, ovšem ke škodě autora i čtenářů. Copak si od něj už nikdy nepřečteme něco jiného? A především – projde mu to jen tak tak.

Haruki Murakami v listopadu loňského roku na knižním festivalu v Ekvádoru. Foto: José Jácome, ČTK/EFE

Vypravěč, jehož jméno nikde v knize nepadne, se rozejde s nevěrnou manželkou, prožije několik podivných příhod, vyspí se s několika jinými ženami a poté se k manželce zas vrátí. To není žádný spoiler, tohle všechno se dočtete na několika prvních stránkách. A pak vám to Murakami odvypráví doopravdy.

Dvě knihy v jedné

Komturova smrt je kniha udělaná ze dvou jiných knih. Tou první, což nepřehlédne asi nikdo, je

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější