Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak se v tichosti snaží přerozdělit evropské peníze vláda, která má raději beton než lidi

Žádný strach, peníze na asfalt a beton budou. Foto: ČTK
Žádný strach, peníze na asfalt a beton budou. Foto: ČTK

Komentář Marty Smolíkové: Těsně před volebním víkendem byl v neveřejném režimu do zkráceného připomínkového řízení ministerstvem pro místní rozvoj rozeslán klíčový materiál, který ovlivní život v této zemi na příštích deset let jako máloco. Za vyhlášeného nouzového stavu, ve dnech, kdy se domlouvají krajské koalice, se rozhoduje o rozdělení evropských peněz pro příští roky.

Dosud veřejnosti nedostupný materiál Návrh rozdělení alokace pro Českou republiku v programovém období 2021–2027 mezi operační programy zatím nebyl projednán se sociálními partnery, nebyl konzultován ani zveřejněn. Vláda jej chce schválit 15. října a za těch několik dní se má vypořádat i s připomínkami, jež jsou v tomto případě zcela zásadní.

Osm stran tabulek, zkratek a čísel rozděluje peníze do tří základních fondů evropských peněz. Zabývá se tím, „jak“. Důležitou otázku „proč“ zcela pomíjí. I člověku, který se v podobných materiálech orientuje, nějakou dobu trvá, než pochopí, že ministerstvo navrhuje posílit dopravní projekty na úkor peněz na zaměstnanost, vzdělávání, sociální služby či nově seniory. Nedočtete se, proč se mají peníze rozdělované už před nějakou dobou přesouvat z Evropského sociálního fondu (ESF+) do Fondu soudržnosti (FS), který se týká dopravy a životního prostředí.

Podle tohoto návrhu ministerstva, které řídí Klára Dostálová za ANO, má totiž ESF+

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější