Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Když nemáš téma, vraž tam Sudeťáky nebo uprchlíky. Je dobře, že tradiční český recept tentokrát voličům nechutnal

Kandidát do Senátu za ODS Petr Bendl při zahájení kampaně. Foto: ČTK
Kandidát do Senátu za ODS Petr Bendl při zahájení kampaně. Foto: ČTK

Komentář Jana Moláčka: Ve druhém kole senátních voleb vyhořeli oba kandidáti, kteří se pokusili nad svým soupeřem – v jednom případě soupeřkou – zvítězit podpásovým útokem využívajícím lacinou xenofobii. Je to jedna z dobrých zpráv, které volby přinesly.

Politický boj se málokdy vede v rukavičkách a pro střety, kde proti sobě stojí dva kandidáti a vítěz bere vše, to platí dvojnásob. Údery pod pás nejsou výjimkou a českou specialitou jsou takové, které sázejí na rozdmýchávání strachu z jinakosti. Pokud nepřinesou vítězství, přispěje to alespoň nepatrnou troškou ke kultivaci politické soutěže a vykázání xenofobie tam, kam patří, tedy na okraj politického spektra.

Pokud uspějí, platí samozřejmě opak. České politické prostředí na dlouhou dobu otrávila druhá kola obou přímých prezidentských voleb, které Česko zatím zažilo. Ne výsledkem, ale způsobem, jakým ho vítěz dosáhl.

V roce 2013 Miloš Zeman porazil Karla Schwarzenberga hrou na protiněmecké a hlavně protisudetské emoce části voličů, když svého protikandidáta vykresloval jako zastánce vracení majetku sudetským Němcům. Vrcholem špinavé kampaně byl inzerát v deníku Blesk, který Schwarzenberga přímo obvinil, že „připravuje půdu pro vrácení majetku potomkům válečných zločinců“.

Ke xenofobním útokům se přidala

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Druhé kolo voleb do Senátu

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější