Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Sjednocení Německa: „Stojíme při sobě,“ říká prezident. Nyní ovšem v předepsaných rozestupech

Ausgerechnet Německo! je nový seriál Deníku N, ve kterém berlínský zpravodaj Pavel Polák shrnuje nejdůležitější týdenní dění u našeho největšího souseda.
Ausgerechnet Německo! je nový seriál Deníku N, ve kterém berlínský zpravodaj Pavel Polák shrnuje nejdůležitější týdenní dění u našeho největšího souseda.

Německý součet Pavla Poláka: Německo v Postupimi oslavilo 30. výročí sjednocení země. Znovu tak byla ve vzduchu otázka, nakolik obě země srostly a zda Německem neprobíhá stále tatáž hranice. Ano, rozdíly tu stále jsou. Kdo ale srovná sjednocené Německo v roce 1990 s tím současným, nemůže tvrdit, že tento projekt ztroskotal.

Bývá zvykem, že sjednocení země oslavuje Německo každý rok v jiném městě. Letos padla volba na Postupim, město, ve kterém v roce 1945 vítězné mocnosti diskutovaly o poválečném uspořádání poraženého Německa. Ta symbolika tu je. Nejprve se sjednotilo Německo, po něm pak Evropa. Ještě deset let a sjednocené Německo bude existovat stejně dlouho, jako existovalo to rozdělené.

V Postupimi nebyly oslavy 3. října bůhví jak okázalé, byly kvůli koronaviru s předepsaným odstupem. „Naše země v této koronavirové době ukazuje, že stojíme při sobě, že jsme silní a jednáme zodpovědně,“ řekl v projevu německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Zároveň také zmínil, že transformace zasáhla lidi ve východním Německu tvrději než ty na západě. To ale není žádná novinka. To lidi v nových spolkových zemích dobře vědí.

Covidové pokuty plní veřejné pokladny

Německo pokutuje ty, kteří nechtějí nosit roušku v dopravních prostředcích a kteří zkrátka odmítají dodržovat protikoronavirová opatření. Některé spolkové země, jako Bavorsko, jsou přísnější, jiná, jako třeba Berlín, poněkud mírnější. Ale trend je nicméně zřejmý.

Dohled nad opatřeními je důslednější než na jaře a pokuty se skutečně vybírají. Sedm nejlidnatějších německých měst jich od dubna uložilo

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Ausgerechnet Německo!

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější