Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Potraty, daně, covid: konzervativní běloch a dcera přistěhovalců ve střetu dvou světů

Harrisová přerušuje volební kampaň přesně týden poté, co vystoupila ve viceprezidentské televizní debatě s protikandidátem Mikem Pencem. Foto: Mike Blake, Reuters
Harrisová přerušuje volební kampaň přesně týden poté, co vystoupila ve viceprezidentské televizní debatě s protikandidátem Mikem Pencem. Foto: Mike Blake, Reuters

Zatímco prezidentská debata byla především chaos a skákání do řeči, naděje těch, kdo se chtěli o americké politice něco dozvědět, se upíraly na debatu viceprezidentských kandidátů Kamaly Harrisové a Mikea Pence.

Na jevišti sálu Univerzity Utahu v Salt Lake City odděleném plexiskly stanuli – respektive usedli – proti sobě nejen dva političtí oponenti, ale i dva reprezentanti současných Spojených států. Na jedné straně tradiční, starší, bělošský a konzervativní otec tří dětí podporovaný náboženskými organizacemi. Na druhé nebělošská dcera dvou imigrantů z Indie a Jamajky, nevlastní matka dvou dětí, která byla na mnoha pozicích, jež ji dovedly až do amerického Senátu, první nebělošskou ženou v historii. Symbolika nemohla být viditelnější.

Harrisovou i Pence od sebe na pódiu oddělovalo plexisklo. Viceprezident by totiž měl být v karanténě, protože se v minulých dnech setkal s nakaženým prezidentem Trumpem. Od té doby každý den podstoupil test, jehož výsledek se vždy ukázal negativní. Pencův tým plexisklo odmítal, takže Harrisové tým si připsal první výhru už tím, že si ho prosadil – byť experti poznamenávali, že je prakticky neúčinné.

To byl první viditelný rozdíl v debatě proti té prezidentské. Druhý byl, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Americké volby

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější