Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vláda chce miliardami z Bruselu zasypat výpadky daní. Do regionů peníze investovat nehodlá

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová, oba z hnutí ANO. Foto: ČTK
Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová, oba z hnutí ANO. Foto: ČTK

Česko se vrhlo do ostré fáze boje o 182 miliard, které dostane v rámci balíčku pomoci z Evropské unie. Peníze by podle pokynů z Bruselu měly jít především na digitalizaci státní správy, zelené technologie nebo rychlé investice do evropského zdravotnictví. Česko ale ve svém návrhu Národního plánu obnovy sází na to, že Brusel pokryje také daňové výpadky související s novými opatřeními ministerstva financí. Deník N má dokument k dispozici. Jako první na jeho obsah upozornily Hospodářské noviny.

Návrh Národního plánu obnovy v jedné ze svých částí trefně popisuje problémy české státní správy. Nízká výkonnost, nepřehlednost právních předpisů a přebujelá regulace. Slabá koordinace, resortismus a nejasně vymezené kompetence. Chybějící analytické schopnosti a sdílení dat. „Inovace ve veřejné správě nevznikají cíleně a zamýšleně, ale spíše jako důsledek náhody či konkrétního politického rozhodnutí,“ popisuje se v dlouhé pasáži o problémech českých institucí.

Jenže peníze přidělené státem do této oblasti řešení popsaných problémů neodpovídají. Naprostá většina z kapitoly „Instituce, regulace a podpora podnikání v reakci na covid“ jde na

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko, Ekonomika, Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější