Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Trump nabídl Američanům nejlepší příběh. Oni ale už možná chtějí jeho show vypnout, míní analytik

Donald Trump přezdívá Bernieho Sanderse „Šílený Bernie“, v originále „Crazy Bernie“. Foto: Gage Skidmore, Flickr
Donald Trump přezdívá Bernieho Sanderse „Šílený Bernie“, v originále „Crazy Bernie“. Foto: Gage Skidmore, Flickr

Americká politika se za vlády Donalda Trumpa změnila v reality show. To si alespoň myslí analytik a bývalý portugalský ministr pro evropské záležitosti Bruno Maçães. S Trumpovými vyhlídkami to nevypadá dobře, ale i když vyhraje Biden, budou se podle něj Evropa a Spojené státy nadále navzájem vzdalovat.

Bruno Maçães přesedlal z politiky k analýze a platí za originálního myslitele mezinárodních vztahů a politiky. Jeho knihu The Dawn of Eurasia (Úsvit Eurasie) zařadily v roce 2018 magazín Foreign Affairs a list Financial Times na své seznamy knih roku.

Letos vydal Maçães další knihu pod názvem History Has Begun (Začaly dějiny). Jednou z jejích hlavních tezí je, že politická kultura Spojených států se fundamentálně odlišuje od té evropské, která se stále ještě snaží přihlížet k faktům. Ta americká podléhá logice televizní show, kde spíš než na faktech záleží na přesvědčivosti a zajímavosti, které politik nabízí.

Ostatně, Donald Trump podle něj před čtyřmi lety vyhrál, protože Američané byli zvědaví, jak jeho zvolení dopadne, tak jako se diváci nemohou odtrhnout od napínavého seriálu.

V březnu jste v komentáři napsal, že „koronavirus rozhodne, zda před realitou utíkající Amerika dokáže čelit realitě“. Jak se jí to povedlo, když dvě stě tisíc Američanů zemřelo a nakazil se i sám prezident?

Pandemii se ve Spojených státech nikdy nečelilo jako určitému faktu o reálném světě. Pandemie se interpretovala v rámci kulturní války.

Virus se stal skoro jakýmsi pozadím pro lidská dramata, která se kolem něj odehrávala.

Nyní spočívá lidské drama v tom, že sám Trump má covid. Točí se kolem toho spousta teorií a konspirací. Trump mimo jiné uspořádal představení, při němž nakažený covidem jezdil v autě a tleskalo mu u toho publikum.

V knize píšu o tom, že covid ve Spojených státech připomíná katastrofický film. To jsme nyní viděli. Vemte si například obraz deseti dvanácti doktorů ošetřujících prezidenta stojících před kamerami, kteří

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Americké volby

Donald Trump

Rozhovory

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější