Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Filip za nic nemůže, ale generační výměna se blíží. Komunisté hodnotí volební debakl

Předseda komunistické strany Vojtěch Filip. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Předseda komunistické strany Vojtěch Filip. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

V Ústeckém kraji dosud měli hejtmana a šéfovali celému regionu, nyní komunisté v krajských volbách přišli o víc než sedm desítek mandátů. Celkem získali jen 13 zastupitelů, což stranu oslabí nejen politicky, ale i finančně. Podobně se nekoná ani návrat do Senátu, ve který komunisté doufali.

Komunisté přišli v krajských volbách o 73 mandátů, v celé republice tak budou mít jen 13 zastupitelů, a to pouze ve čtyřech krajích. Převedeno na procenta, z 10,55 spadla na 4,76 a je například i hluboko za Svobodou a přímou demokracií Tomia Okamury.

Předseda strany Vojtěch Filip mluvil na krátkém povolebním brífinku o velkém zklamání, jaké nechtěl nikdy zažít. „Je to pro nás velká ztráta, musíme si ji analyzovat,“ řekl v sobotu krátce po debaklu.

Je podle něj třeba podívat se na to, jak se změnila společnost a její věková struktura. Chce také kriticky zhodnotit KSČM a její postup ve volbách, kolegium kvůli tomu zasedne už v nastávajícím týdnu.

Filip za debaklem vidí neschopnost komunistů vysvětlit své kroky a prezentovat program. Předseda komunistů, který v neděli na dotazy Deníku N nereagoval, v pondělním rozhovoru pro Právo připustil, že vedení strany dá funkce k dispozici. „Určitě to bude mít dopad i do personálního obsazení. Musíme připravit volené funkcionáře na to, že bychom měli dát funkce k dispozici výkonnému i ústřednímu výboru. Je to logický krok,“

Ne všichni jeho spolustraníci ale vidí problém uvnitř partaje. Například podle poslankyně a šéfky sněmovního rozpočtového výboru Miloslavy Vostré takto dopadlo vícero stran v prakticky všech volebních obvodech. „Někdo má méně, někdo více, ale v podstatě jsme na tom všichni stejně,“ hodnotí Vostrá výsledky pro Deník N. Volební kampaň, respektive rozhodování voličů se podle jejího názoru neřídilo rozdělením na pravici a levici, ale šlo o hlasování pro Babiše a proti Babišovi.

Slabý výsledek KSČM, ale i ČSSD si Vostrá vysvětluje tím, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Krajské a senátní volby 2020

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější