Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Vše, co potřebujete vědět o krajských a senátních volbách, na jednom místě

Notes. Ilustrační foto: Deník N
Notes. Ilustrační foto: Deník N

Přinášíme souhrn všeho podstatného, co přinesly krajské a senátní volby.

Hlasy v krajských a senátních volbách jsou sečteny. V deseti krajích ze třinácti zvítězilo hnutí ANO, po jednom triumfu si připsali Starostové pro Liberecký kraj, Starostové a nezávislí ve Středočeském kraji a koalice ODS, STAN a Východočechů v Královéhradeckém kraji. První kolo senátních voleb přineslo mandát pro jednoho kandidáta hnutí STAN, do druhého kola postupuje deset kandidátů ODS, devět zástupců Starostů, za hnutí ANO uspělo osm kandidátů a od lidovců sedm.

Pokud vás zajímají kompletní výsledky, projděte si naše grafiky: ta krajská začíná barevnou mapou Česka značící vítěze ve třinácti regionech, v senátní najdete jako první jméno jediného kandidáta, který získal mandát senátora hned v prvním kole.

Krajské volby

Výsledky voleb se dají nejstručněji shrnout do dvou konstatování: Babiš vyhrál, opozici se vyplatilo spojování. „Utrpěné vítězství“ hnutí ANO přivítal premiér Andrej Babiš bojovným vystoupením v domovských Průhonicích. Volby a koordinované úsilí opozice označil za „spiknutí nenávisti“.

V krajských volbách více než v jiných platí, že o skutečném vítězi se nerozhoduje přímo ve volebních místnostech, ale až později při vyjednávání podpory pro krajské koalice a potažmo posty hejtmanů. Analýzu toho, jak by jednání mohla dopadnout a v kolika krajích má šanci na křeslo hejtmana vítězné hnutí ANO, sepsal Jan Tvrdoň.

Má Andrej Babiš při pohledu na výsledky voleb důvod se obávat? Podle politologa Jakuba Lyska se ukázalo, že spojování opozice funguje. „Volby ukázaly, že pokud jsou středopravicové strany schopny spolupracovat, mohou hnutí ANO v některých krajích porážet,“ říká v rozhovoru pro Deník N.

Vůbec nejhoršího umístění dosáhlo hnutí ANO ve Středočeském kraji. Kandidátka vedená jednou z nejviditelnějších tváří, hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou, skončila až třetí za Starosty a nezávislými a ODS (ve všech ostatních krajích je ANO nejhůře druhé). Sama hejtmanka výsledek jako prohru nebere. „Nemyslím si, že jsme prohráli. Neprohráli, podívejte se na těsné výsledky,“ řekla Pokorná Jermanová po volbách.

Nástupkyní političky ANO v čele Středočeského kraje by se mohla stát kandidátka hnutí STAN Petra Pecková. Deníku N to řekla před začátkem prvních jednání s ODS.

Jak se o osudu dosavadní středočeské hejtmanky rozhodovalo a co hrálo pro voliče v regionu obklopujícím hlavní město roli, přibližuje v reportáži Petra Procházková.

Senátní volby

Jediným senátorem, který získal svůj mandát v prvním kole voleb, je kandidát hnutí STAN na Děčínsku Zbyněk Linhart. Dalším příliš nechybělo. Poslankyně Miroslava Němcová z ODS na Praze 1 jen těsně neuspěla hned v prvním kole, překonala ale očekávání a příští týden bude velkou favoritkou v duelu se stávajícím senátorem Václavem Hamplem.

I proto, že senátor Hampl pro Deník N začal svou konkurentku poměrně ostouzet. „Skoro ale nedebatuje s občany a protikandidáty a nevyplnila volební kalkulačku. Nikdo neví, co by doopravdy chtěla,“ prohlásil Hampl zřejmě v rámci své agitace ve prospěch Němcové. Ta nám pro změnu řekla, že jí není úplně cizí ani myšlenka kandidatury na prezidentku.

Těsný duel by mohlo nabídnout druhé kolo senátních voleb v obvodu Praha 5. První kolo vyhrál diplomat Michael Žantovský. V krátkém rozhovoru s Lukášem Prchalem popisuje, jak je se svou kandidaturou spokojen.

Velkým poraženým senátních voleb (nutno říci, že podle očekávání) se stali sociální demokraté. Příští týden se o křeslo v horní komoře utkají tři zástupci ČSSD. Strana přitom v letošních volbách obhajuje deset mandátů.

Komentáře

O co je tedy v české politice po krajských a senátních volbách 2020 jasněji? Jan Moláček zformuloval pět základních otázek a pokusil se na ně ve svém komentáři najít odpovědi.

Volby se konaly uprostřed horké fáze druhé vlny koronavirové epidemie. Přesto přinesly několik dobrých zpráv, jak o současné situaci, tak pro nejbližší výhled v české politice.

Knihy roku Deníku N: Vyhlášení nové ankety Deníku N
Jaké byly nejlepší knihy uplynulého roku a co výsledky ankety vypovídají o české literatuře? V úterý 6. prosince od 19.00 vás zveme na debatu se zástupci české nakladatelské branže: Jovankou Šotolovou, šéfredaktorkou serveru iLiteratura.cz, Milanem Gelnarem, ředitelem nakladatelství Argo, Jakubem Sedláčkem, šéfredaktorem nakladatelství Paseka a Miroslavem Balaštíkem, šéfredaktorem nakladatelství Host.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Pointa N

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější