Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Trumpova nemoc vrhá USA do nové nejistoty. Co může nastat? Rozebíráme všechny varianty

Prezident Trump s příslušníky bezpečnostních složek, 4. září 2020. Foto: White House
Prezident Trump s příslušníky bezpečnostních složek, 4. září 2020. Foto: White House

Trumpova nemoc covid-19: je reálné, že se prezident USA tak jako mnoho jiných státníků vyléčí. Ale co když se hlava Spojených států ocitne v ohrožení života, nebo dokonce zemře, navíc krátce před volbami nebo po nich? Jak na to pamatuje americká ústava a další zákony?

Faktem je, že jedinou hlavou státu, která patrně zemřela s nemocí covid-19, byl v červnu prezident afrického Burundi Pierre Nkurunziza.

Naopak už je známo mnoho vysokých představitelů států, kteří se koronavirem nakazili, ale vyléčili, především po Trumpovi snad druhý nejznámější popírač vážnosti choroby covid-19 mezi státníky, jeho spojenec, brazilský prezident Bolsonaro. Dále britský premiér Johnson i princ Charles, monacký kníže Albert II., ruský premiér Mišustin, bolivijská prezidentka Añezová, arménský premiér, hlavní vyjednavač EU pro brexit a mnozí další.

Protože ale možná absence amerického prezidenta v úřadě nemá na mezinárodní scéně obdoby a jelikož případná neúčast Donalda Trumpa v nadcházejících volbách by byla výraznou změnou politické situace, popisujeme možné varianty vývoje.

Varianta 1: Trump

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Americké volby

Covid-19

Donald Trump

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější