Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Německý deník Terezy Brdečkové: Proč už zase na hranicích cítím ten svíravý pocit v hrudi

V areálu bývalého letiště Tempelhof není s dodržováním bezpečných rozestupů žádný problém. Foto: ČTK/AP/ZUMA
V areálu bývalého letiště Tempelhof není s dodržováním bezpečných rozestupů žádný problém. Foto: ČTK/AP/ZUMA

Je úterý ráno a já jsem na cestě vlakem do Berlína. V ruce žmoulám negativní koronatest a potvrzení, že mám v Berlíně adresu, na které už patnáct let částečně bydlím. Je to taková samozřejmost, že by o tom nebylo třeba mluvit. Jenže kdybych odjela o dva dny později, musela bych si odsedět pět dní v karanténě.

Třicet let života za železnou oponou na mně zanechalo následky. Nějak se mi zdá, že na hranicích přistoupí policie a zatkne mě. V Bad Schandau skutečně nastoupí několik německých strážců zákona. Snažím se za rouškou zmizet, jenže oni mi jen řeknou Guten tag a ještě se usmějí.

Když v Berlíně vystupuji, rozplácnu se na peroně z nervozity jako žába. Odnese to jen sklíčko od hodinek.

U nás v domě táhnu do schodů kufr, sousedé mne srdečně zdraví a ptají se, jak je u nás. Vyprávím jim to a ujišťuji je, že mám negativní test. Někteří jsou zjevně rádi. My tu ale také máme velké, velké problémy, pokyvují hlavou.

Pustím si rádio. Dozvím se, co už vím: Pokud nepřijdou další opatření, před Vánoci bude v Německu devatenáct tisíc nakažených denně. A proto musíme „zajistit především provoz škol a školek a uchránit ekonomiku. Fotbal je teď vedlejší“, řekla kancléřka Angela Merkelová. Jak ráda bych to slyšela doma!

V Berlíně přibývá při srovnání s Prahou

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Německý deník

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější