Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vodili na Hrad separatisty, teď skončili ve vazbě. Policie zadržela Rusíny s vazbami na Zemana i na Rusko

Prezident Miloš Zeman s Mychajlem Ťaskem (uprostřed) a Vasylem Džuhanem (vpravo). Foto: Jiří Ovčáček / Twitter
Prezident Miloš Zeman s Mychajlem Ťaskem (uprostřed) a Vasylem Džuhanem (vpravo). Foto: Jiří Ovčáček / Twitter

Rusínští aktivisté a podnikatelé Mychajlo Ťasko a Vasyl Džuhan se dlouhé roky pohybovali kolem prezidenta Miloše Zemana. Nedávno je ale zadržela česká policie pro podezření z daňových úniků a soud je poslal do vazby. Zemanovy kontakty s touto dvojicí v minulých letech vyvolaly několik diplomatických roztržek s Ukrajinou, protože Ťasko s Džuhanem na Hrad vodili zakarpatské i krymské separatisty.

Ťasko s Džuhanem, kteří se usadili v Dašicích na Pardubicku, měli dlouhé roky u prezidenta Miloše Zemana dveře otevřené a dokázali kvůli tomu vyvolat několik roztržek mezi Českem a Ukrajinou, které pak muselo řešit i ministerstvo zahraničí. Na Hrad přivedli separatisty z Ruskem okupovaného Krymu nebo popa, který byl na Ukrajině odsouzen za separatismus.

Oba podnikatelé měli sociální sítě plné snímků ze Španělského sálu nebo společných fotografií s prezidentem. Letos 31. srpna se ale jejich jinak velmi aktivní facebookové účty odmlčely. Ťasko i Džuhan totiž skončili ve vazbě.

Jak zjistil Deník N, v podniku Dašické sklepy, s nímž jsou Rusíni spojeni, zasahovali

Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace

lukas.prchal@... vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější