Deník N

Bundeswehr chce lovit české armádní specialisty, nabízí dvojnásobné platy. S Němci si jejich plány vyjasníme, říká Metnar

Vojáci 141. praporu logistiky při nácviku patroly. Foto: Karel Hausmajer, Armáda České republiky
Vojáci 141. praporu logistiky při nácviku patroly. Foto: Karel Hausmajer, Armáda České republiky

Slova generálního inspektora německé armády Eberharda Zorna o tom, že bundeswehr chce nabírat i občany jiných zemí, vyvolala v Česku vlnu zájmu. Němci by Čechům mohli nabídnout výrazně vyšší platy. Pokud by se pak česká armáda snažila zvýšit svou konkurenceschopnost na trhu práce, mohli by na tom vojáci vydělat.

Plány na verbování občanů jiných států EU nejsou v bundeswehru nové, mluví se o nich už téměř deset let od doby ministra obrany Theodora Guttenberga. Zpravodajská agentura DPA nicméně popsala, že německá armáda nyní tyto plány rozvádí do detailů. Zajímá se zejména o specialisty.

„Mluvíme například o lékařích nebo IT odbornících,“ uvedl podle DPA generální inspektor bundeswehru Eberhard Zorn. Agentura také zmínila, že evropské země reagují na německou iniciativu zdráhavě. Odlivu mozků do Německa, kde pracuje přes půl milionu mladých lidí z jiných unijních zemí, se obávají například Bulhaři.

Němci se chtějí soustředit zejména na vyjednávání se třemi sousedícími zeměmi – Belgií, Českem a Dánskem – a také se Švédskem. Služba v armádě členské země NATO je podle českých zákonů možná už dnes, není třeba žádné zvláštní povolení. Vyjednávání tak patrně bude mít prostý cíl – německá strana osloví českou s dotazem, jak důrazně může v Česku inzerovat a kolik Čechů může nabrat, aniž by se Praha cítila aktivitou Berlína, kterému nemůže konkurovat v otázce platů, poškozena.

Rovin, kterými lze myšlenku verbování cizinců posuzovat, je hned několik. Osobní, tedy na kolik si vojáci přijdou peněz. Rekrutační, tedy do jaké míry taková konkurence na trhu práce ohrozí personální cíle (a tedy akceschopnost) české armády. A pro někoho i morální.

Násobný výdělek

Platy vojáků se v Česku a Německu vypočítávají různým způsobem a liší se i systém příplatků. I hrubé porovnání u několika hodností však ukazuje, že možnost žít v českých cenových podmínkách například v západním pohraničí a dojíždět do zaměstnání u bundeswehru může být finančně zajímavá.

Prostý český desátník si například přijde na 26 tisíc hrubého, k čemuž je zapotřebí započítat i příplatek na bydlení a stabilizační příplatek. Ty dohromady činí deset tisíc korun nebo o několik stokorun více, podle počtu dětí. Složek platu je více, ale toto je základ.

Německý desátník vydělává v základu prakticky

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější