Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Když se raději neptáte, jestli vy, nebo práce. Jaký je život s ambiciózními lidmi

Ilustrační snímek. Foto: Unsplah
Ilustrační snímek. Foto: Unsplah

Ambicióznost je atraktivní, ale i zrádná. Ne všichni ji ve správný čas umí přibrzdit.

Když si Adam uvědomil, že za jediný měsíc způsobil osmkrát změnu Zuzanina programu, bylo už na lítost trochu pozdě. Takto se to táhlo asi čtyři roky – na poslední chvíli odložené večeře, party s kamarády, na které šla zase sama, naštvaná nebo smutná, propadlé lístky na koncerty, výmluvy jeho i jejím rodičům, když nepřišli, přestože to slíbili.

Adam měl vždycky něco důležitějšího – náhlou pracovní schůzku, záskok za kolegu, nápad, který bylo potřeba dotáhnout do konce. Od dětství byl ambiciózní, vždy měl před sebou cíl a nikdo a nic mu nemohlo stát v cestě. Chvilku to vypadalo, že by to mohla změnit Zuzana, ale i ona to vzdala a on to vlastně chápal. I tak si vždycky kladl otázku, kde se v ní bere taková výdrž a tolerance.

„Ambiciózní lidé jsou v zásadě jistým způsobem atraktivní. V partnerském vztahu se přece chceme posouvat dopředu, překonávat milníky a oni by to mohli garantovat. Jsou i lidé, kteří v materiálně či kariérně ambiciózním partnerovi nacházejí jakýsi pocit jistoty. Například že se o ně postará, že s ním nebudou trpět nedostatkem. Pnutí nastává, když se ambice jednoho nepotkávají s těmi druhého, nebo jsou různě intenzivní a různě definované,“ říká párový terapeut Boaz Lunsky.

Například někdo má finanční a materiální ambice, ambicí jiného je společenská a odborná prestiž. Odlišné a tedy málo kompatibilní jsou ambice páru, kde chce jeden

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Rodina a vztahy

Rodina a vztahy

V tomto okamžiku nejčtenější