Pandemie se bojíme i proto, že někdo chce, abychom měli strach. Proč vlastně lidé věří dezinformacím

Analýza Štefana Sarvaše: Pandemie je živnou půdou pro dezinformace, podobně jako politika. Dezinformace o nemoci covid-19 a vše, co s ní souvisí, jsou tu ovšem v neposlední řadě i proto, aby ovlivnily politiku. Pojďme se podívat, jak to funguje.
Důležité je odpovědět si na tři základní otázky.
Proč dezinformace fungují?
Protože jsou zakotveny v iracionalitě našeho chování. Lidské chování není založeno na racionálních principech. Fiktivní homo economicus byl pouze výplodem ekonomů. Tento koncept je již překonán (více také v knize R. Shottona Anatomie rozhodování, jejíž česká verze vyjde na podzim 2020).
Kognitivní předpojatosti a emoce jsou klíčem k našemu chování. Umožňují totiž našemu mozku reagovat rychle a v podstatě zajistit lidem přežití.
Současně ovšem umožňují i manipulaci s lidmi a to se plně projevuje v současnosti.
Jak dezinformace fungují?
Dezinformační sdělení jsou zakotvena v kognitivních předpojatostech. Jde o systematickou chybu v našem rozhodování. V podstatě o zkratky, jež nám umožňují rychle se rozhodnout, i když toto rozhodnutí často není optimální a racionální.
A právě toho využívají dezinformace. Uveďme si jenom několik příkladů, jak to funguje v případě dezinformací spojených s covidem-19:
Kotvení: Dezinformace využívají lidskou tendenci