Deník N

Dánka, která chudým brala a sobě dávala. Danske Bank v dalším miliónovém skandálu

Příběh Britty Nielsenové vzbudil obrovský zájem dánských médií. V reportážích se mluví i o její farmě v Africe. Zdroj: Ekstrabladet TV
Příběh Britty Nielsenové vzbudil obrovský zájem dánských médií. V reportážích se mluví i o její farmě v Africe. Zdroj: Ekstrabladet TV

Úřednice dánského ministerstva sociálních věcí je podezřelá z toho, že po řadu let kradla milióny, aniž by si toho někdo všiml. Byla to oblíbená a skromná žena. Přitom údajně obírala ty nejpotřebnější. Do aféry je namočen i největší finanční ústav v zemi Danske Bank, který se momentálně topí v ještě mnohem větších problémech kvůli praní špinavých ruských miliard ve své estonské filiálce.

V loňském roce dostala paní Britta Nielsenová, šedovlasá vdova a dlouholetá úřednice dánské Sociální správy, stříbrnou medaili od královny Markéty II. Toto vysoké vyznamenání ji panovnice udělila za zvláštní zásluhy, obětavou práci a svědomité plnění povinnosti. Tak zněla nominace od jejího zaměstnavatele.

Teď po čtyřiašedesátileté Brittě pátrá Interpol. Je obviněna z obrovské krádeže. Úřady zatím jen tuší, kde se nachází. Zato celé Dánsko se už dozvědělo o obvinění, že si během 16 let stihla ze státní kasy odklonit 111 miliónů dánských korun. To je slušná částka – skoro 370 miliónů korun českých.

Anna Britta Troelsgaard Nielsenová si peníze určené pro sociálně slabé měla převádět na svůj soukromý účet (možná několik účtů) tak šikovně, že to běžné kontroly v Sociální správě neodhalily. A nevšiml si toho údajně ani nikdo v její bance. V té Danske Bank, která nyní čelí podezření, že proprala špinavé ruské miliardy. Vedle toho vypadají aktivity paní Britty sice jako drobné kapesní krádeže, ale i 111 miliónů je nezanedbatelná částka. V Dánsku by se za ní dalo koupit třeba deset luxusních vil.

Hlavně by ale tyto milióny mohly pomoci dlouhé řadě lidí, kteří finanční injekci potřebují. Právě pro takové občany Dánského království je určen speciální fond, tzv. Satspulje, kam neziskové organizace posílají žádosti o příspěvek na různé projekty. Třeba na pomoc potřebným dětem, bezdomovcům a nemajetným seniorům. Britta Nielsenová působila právě v tomto fondu, kterému se také říká „rozpočet pro chudé“.

Skromná a obyčejná

V Sociální správě, která patří pod Ministerstvo sociálních věci, pracovala Nielsenová víc než 40 let a znala ji tedy dokonale. Navíc měla jako šéfka oddělení přístup k podstatně většímu množství dat než běžní zaměstnanci. Také prý byla velmi zdatná v práci s počítačem.

„Uměla všechno a dělala všechno,“ říká jeden

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Ekonomika, Nezařazené, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější