Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Prymula má plno papírů.“ Ministrem se stává ambiciózní vědec a manažer bez prověrky

Ministr zdravotnictví Roman Prymula. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ministr zdravotnictví Roman Prymula. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Novým ministrem zdravotnictví se stal dosavadní vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Přinášíme profil epidemiologa, vakcinologa, vášnivého šachisty a manažera, který během pandemie proslul razantními řešeními a stal se jednou z jejích hlavních tváří.

„Jsme v situaci, kdy musíme zavést krizové řízení,“ prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci k výměně ministra zdravotnictví. Stávající šéf resortu Adam Vojtěch byl podle něj slušný, což byla i jeho slabina. Nemohl se totiž podle premiéra bránit, když na něj útočili vládní partneři nebo hejtmani.

„Pan profesor Prymula bude mít za úkol krizové řízení. Bude mít za úkol, aby se nařízení, která pan Vojtěch vydal a která jsou i předmětem různých nepravd, dodržovala,“ vypíchl Babiš s tím, že například nemocnice musí podle nařízení informovat ministra o svých kapacitách.

Prymula bude do úřadu uveden v úterý. „Byl ředitel krajské nemocnice. Je to lékař, známý epidemiolog. Má na to plno papírů, takže má strašně dlouhý životopis. Je to bývalý plukovník a byl i na vojenské akademii, takže na to má předpoklady, a byl i náměstkem ministra zdravotnictví,“ shrnul premiér důvody, proč oslovil právě nynějšího vládního zmocněnce.

Od Prymuly – na rozdíl od odstupujícího ministra zdravotnictví – zaznívaly v posledních dnech ohledně šíření epidemie silné výroky. Pokud jde o razantnost přístupu, působí Prymula jako

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější