Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pár dobrých zpráv o tom, co přinesl rok 2018. A pak ty špatné

Kouřové signály, Frederic Remington (1861–1909) Zdroj: Amon Carter Museum, Fort Worth, Texas, Wikimedia Commons
Kouřové signály, Frederic Remington (1861–1909) Zdroj: Amon Carter Museum, Fort Worth, Texas, Wikimedia Commons

Komentář Jana Urbana: Někdo moudrý kdysi napsal, že kouřovými signály se nedá vést filosofická debata. Na složitější vzkazy, témata a popisy prostě kouř nestačí – a je třeba vyvinout jiný, nový, kulturnější a složitější způsob komunikace. Česká veřejná diskuze, média i politika narážejí už dlouho na stejný problém.

Přehnané soustředění na konflikt, osobní útoky a neochota k pozitivním tématům si nadlouho vystačí jen s úryvkovitými výkřiky a hesly. Zlomyslný historik by asi připomněl, že toto je slabost „české věci“ už nejméně od devatenáctého století.

Dá se samozřejmě namítnout, že každá proměna informačních technologií s sebou nese i změnu jazyka a forem veřejné rozpravy. Slavné a podrobně zaznamenané diskuse senátorských kandidátů Abrahama Lincolna a Stephena Douglase trvaly ve státě Illinois v roce 1858 klidně i sedm hodin, byly ovšem zdvořilé a jejich jazyk vzdělaný a klidný.

V dnešní situaci, kdy emoce voličů jsou předem vybičovány na sociálních sítích až do hluchoty vůči argumentům a faktům protistrany, je to nepředstavitelné. Tehdy šlo především o obsah, o to, co ten který kandidát navrhoval pro blaho státu a občanů.

O zhruba sto let později s filmem a televizí musel obsah ustoupit formě svého zobrazení. A problém byl na světě. Slovům musel člověk porozumět. Pohyblivé obrázky stačilo rozeznávat. Nejdůležitějším se najednou stala rychlost a srozumitelnost zkratky „vzkazu“.

Televize udělala z mluvících hlav politiků a hlasatelů divadelní postavy, se kterými se divák mohl snadno a v reálném čase ztotožnit – anebo je nenávidět. Už nebylo potřeba přemýšlet, stačilo se jenom dívat.

Najednou přestalo jít o „blaho obce“. Všechen skutečný obsah překryly emoce pro a proti herci na obrazovce. Sociální sítě a vyhledávače na internetu tuto citovou prohru jen před pár lety dotáhly ještě dál. Člověk s chytrým telefonem nebo počítačem je už sám sobě hrdinou a aktérem, který sdílí, a tím pádem řídí „svůj svět“ jednoduchými pohyby prstů na klávesnici.

Začátek začátku, ale jen s velkou porcí štěstí

Při pohledu na dnešní politiky, jako jsou Miloš Zeman nebo Donald Trump, si lze už jenom těžko představit a připomenout, že Československo, stejně jako Spojené státy, kdysi zakládali intelektuálové vedení nějakými ideály. Nebo že demokratická politika tehdy ještě nesloužila jen jako záruka beztrestnosti, popřípadě bohatství.

Ale stejně – pokud budeme mít štěstí, budeme na český rok 2018 jednou vzpomínat jako na chvíle, kdy přestaly

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější