Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Čím dál více Rusů lituje rozpadu Sovětského svazu. A Putin dělá, co může, aby jim ho vrátil

Dříve tesknili po SSSR především tamní komunisté, dnes je to většina z bezmála 150 milionů obyvatel země. Foto: ČTK
Dříve tesknili po SSSR především tamní komunisté, dnes je to většina z bezmála 150 milionů obyvatel země. Foto: ČTK

Komentář Michaela Romancova: Na 26. prosince připadá sedmadvacáté výročí rozpadu Sovětského svazu, události, o níž dvě třetiny Rusů v průzkumu veřejného mínění prohlásily, že jí litují. Přitom se většině vede výrazně lépe než tehdy. Proč tedy?

Od roku 2012, kdy lítost nad koncem SSSR vyjádřilo pouhých 49 procent Rusů, toto číslo stále roste a současná úroveň se blíží hodnotám z přelomu století, kdy Rusko zažívalo bezprecedentní hospodářský úpadek a období socio-ekonomické a politické nestability.

Vladimir Putin, jak známo, rozpad SSSR označil za „největší geopolitickou katastrofu 20. století“. Za její nejvážnější projev kupodivu nepovažuje ústup Ruska ze supervelmocenských pozic, ale skutečnost, že se za hranicemi Ruska ocitly miliony spoluobčanů a zpřetrhaly se staleté kulturní i hospodářské vazby.

Za osmnáct let u moci se však Putinovi podařilo zemi „zvednout z kolen“, ve srovnání se sovětskými standardy se podle něj většině Rusů daří výrazně lépe a Rusko je zejména díky razantnímu postupu na Ukrajině a v Sýrii v mezinárodní aréně opět vážené. Nejlepším potvrzením úspěchů, které Rusko zažívá, jsou západní sankce, které jsou uvalovány proto, že se Západ Ruska bojí. Ano, stejně jako v sovětských dobách se Západ bojí. A jakmile se dostaví slibovaný technologický průlom a Rusko se stane jednou z pěti největších ekonomik na světě, bude se muset bát ještě víc!

Proč tedy roste nostalgie po něčem, co se rozpadlo a co bylo horší než současné Rusko? Teskní snad Rusové po zemi, kde platilo, že „vláda předstírá, že nás platí, a my předstíráme, že pracujeme“? Stýská se jim, že veřejnému prostoru již nedominují hesla o boji za mír či o zrno nebo po rituálním vzývání Lenina? Postrádají permanentní fronty na maso, na toaletní papír, na boty či punčocháče, zkrátka na všechno?

Předurčení k vládnutí mladším bratrům

Možným vysvětlením je, že nejsilnějším zdrojem sovětské nostalgie jsou faktory, které nemají materiální povahu. Řada Rusů trpí intenzivním pocitem ztráty sociálních jistot, které sice v sovětském provedení byly spíš imaginární než reálné, ale zato se jim „těšila“ absolutní většina společnosti. Všichni například měli právo na práci (i když se ve skutečnosti jednalo o povinnost pracovat), nárok na mizerné, ale bezplatné školství i zdravotnictví nebo na levné, ale vysoce nekvalitní bydlení.

Ruku v ruce s tím pak jde i hluboce zakořeněná a široce sdílená představa, usilovně podporovaná současným politickým vedením země, že Rusové

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější