Snížit emise ještě víc než Babišova vláda považuje za možné. Komise představila stav a cíle EU

Ne o 40 %, jak bylo dosud plánováno, ale nejméně o 55 % by se měly snížit unijní emise do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990. Vyšší cíl, který bude problémem pro Českou republiku, protože s ním dlouhodobě nesouhlasí premiér Andrej Babiš, navrhla před europoslanci v projevu o stavu Unie předsedkyně Evropské komise von der Leyenová. Mluvila i o právním státu, konfliktu zájmů při čerpání unijních peněz, covid-19 i migraci.
Ve své vůbec první Rozpravě o stavu EU (kterou od roku 2010 přededové EK přednášejí před Evropským parlamentem po vzoru výroční Zprávy o stavu unie amerických prezidentů) si von der Leyenová zvolila řadu klíčových témat, kterým se věnovala, a to především ve vztahu k budoucí politice EU a agendě jejího výkonného orgánu – Evropské komise.
1. Větší role Bruselu ve zdravotnictví
Byť tím hlavním tématem byla vlajková loď unijní politiky bývalé německé ministryně obrany von der Leyenové Zelená dohoda (Green Deal) a klima, svůj více než hodinový proslov začala předsedkyně Komise (v úřadu od 1. 12. 2019) koronavirovou pandemií a plány na změny – a především větší roli Bruselu – ve zdravotnictví.
Evropská komise navrhne zvýšení